Menu

Recall Healing - dlaczego chorujemy?

Recall Healing - dlaczego chorujemy?
"W Recall Healing znajdujemy konflikt leżący u źródła choroby czy zaburzenia – ten silny stres, traumę, uraz – i pracujemy nad tym, żeby go rozwiązać." (Fot. Thinkstock)
Depresja, choroby oskrzeli, kaszel, migreny, egzema, rak piersi, trzustki - chorzy zadają sobie pytania, dlaczego ja? Okazuje się, że zarówno odpowiedzi na to pytanie, jak i drogi do wyzdrowienia należy szukać w umyśle. Metoda Recall Healing/Totalna Biologia mówi, że choroba jest najlepszym rozwiązaniem mózgu na silny stres i konflikt emocjonalny.

O emocjonalnych przyczynach chorób rozmawiamy z Dorotą Biernacką, psychologiem i psychoonkologiem.

Depresja, migrena kaszel, nowotwory — coraz częściej słyszy się, że mają one swoje źródło w psychice i odżywianiu. Nie działają na dłuższą metę maści, lekarstwa, chemioterapia. Czy zaczynamy właśnie rozumieć bardziej te choroby, a co za tym idzie – poszukiwać nowych metod ich leczenia?

- Mózg działa jak urządzenie elektroniczne. Choroba jest jednym z jego programów — włączanych w specyficznych okolicznościach takich jak silny stres, konflikt emocjonalny — i wyłączanych, gdy długotrwały stres czy konflikt zostaje wyeliminowany.

Zadaniem automatycznego mózgu jest monitorowanie otoczenia pod kątem czyhających na nas drapieżników i skuteczne, natychmiastowe reagowanie na zagrożenie. W dzisiejszych czasach to już nie wilk, lampart czy aligator — to groźny sąsiad, trudny szef, partner czy chociażby autobus wypadający nagle zza rogu.

Metoda Recall Healing to uzdrawianie poprzez świadomość. Uświadamianie tego, co nieświadome, do czego nie mieliśmy dostępu i z czego nie zdawaliśmy sobie sprawy lub nie pamietamy.

Skąd wywodzi się ta metoda?

- Ludzie zawsze poszukiwali dróg do zrozumienia ciała i jego przypadłości. Tak też działo się z pewnym niemieckim lekarzem. Dr Gerd Ryke Hamer 30 lat temu rozchorował się na raka jądra, będąc wcześniej zupełnie zdrowym, silnym mężczyzną. Sześć miesięcy po stracie syna, który został śmiertelnie postrzelony, Hamer otrzymał diagnozę i ostrzeżenie od kolegów po fachu, że jeśli nic z tym nie zrobi, to czeka go kilka miesięcy życia. Dr Hamer żyje do dziś i ma się dobrze. W owym czasie nie tylko nie poddał się chemio- ani radioterapii, ale zadał sobie pytanie: „Czy jedno z drugim nie ma przypadkiem jakiegoś związku?”. Na podstawie wywiadów z dziesiątkami pacjentów stwierdził, że tak, ma.

Doktor odkrył, że choroba jest uzewnętrznieniem nierozwiązanego konfliktu wewnętrznego, jest wspólna wszystkim organizmom żywym. Dr Hammer odkrył i udowodnił istnienie Biologicznych Praw, które działają w 100% przypadków. Dowiódł, że każda zmiana w ciele zaczyna się zawsze na poziomie umysłu (psychiki) i ma swój bardzo konkretny biologiczny sens i cel. 

Jest do zweryfikowania przez każdego z nas, nie potrzeba do tego żadnych studiów. Wystarczy poznać 5 Praw Natury, a nasze ciało i zmiany w nim, przestają być tajemnicze, czy nawet straszne. Ciało, na swój własny sposób, posługując się własnym językiem, opowiada o twoim życiu. Miałam dobrą okazję przyjrzeć się temu “na żywo” podczas pracy w szpitalu onkologicznym. Każda choroba opowiada jakąś historię — o trudnych sytuacjach, bolesnych słowach, które padły lub też pozostały niewypowiedziane, o traumach, przeżytym szoku czy skrywanej urazie.

Karl Gustaw Jung twierdził, że jeśli to, co z podświadomości nie trafi do świadomości, powróci jako nasze przeznaczenie. Czy metoda Recall Healing jest kontynuacją jego podejścia?

- Każda zmiana w organizmie (czyli choroba) to nic innego jak biologiczny program ratunkowy, za pomocą którego mózg chce nam pomóc, a nie zaszkodzić. Natura się nie myli ani nie popełnia błędów. Kiedy zrozumiemy jakimi prawami się rządzi, choroba przestanie być „straszna”. Boimy się, to naturalne, ale dzieje się tak, dopóki traktujemy przypadłość jak wroga, a komórki własnego ciała jak „zrzut z kosmosu”. Boimy się, bo nie rozumiemy, nie wiemy, o co chodzi. I tu na ratunek przychodzi nam Recall Healing.

Uświadomienie sobie tego, o co chodziło naszemu mózgowi, dlaczego przejął kontrolę i sterowanie w naszym ciele lub psychice, pojęcie tego, co przegapiliśmy, zapomnieliśmy, wyparliśmy — powoduje zatrzymanie programu, czyli zatrzymanie choroby. Nawet nowotworowej! Bo komórki nowotworowe to też są Twoje komórki, a nie ufoludki. Gdy zrozumiemy, po co organizm zachowuje się (zmienia) tak, a nie inaczej, jesteśmy na drodze do tego by przejąć kontrolę nad swoim ciałem. Mózg otrzymuje komunikat: „O! To mój gospodarz już o tym wie! Więc ja już nie muszę się tym zajmować”.

Jak wygląda praca z pacjentem tą metodą?

- Wspólnie „przegadujemy” tematy nigdy wcześniej nie omawiane, trudne, bolesne. Są to trudne rozmowy, bo wracamy do trudnych spraw, a przede wszystkim emocji, ktore one wywołały. Jest kilka warunków, które muszą zaistnieć, żeby — jak ja to nazywam — psychologia stała się biologią, czyli emocje zamanifestowały się w ciele. Jednym z tych warunków jest to, że nagła, dramatyczna sytuacja przeżywana była w izolacji. Czyli była „nieprzegadana”. Mózg musiał coś na to poradzić za nas, niestety za pomocą własnych narzędzi – komórek, tkanek, organów i ich funkcji. Tylko to ma. Dzieje się to od razu, ale efekt tego, czyli objawy choroby, przeważnie widzimy dopiero po pewnym czasie. Tak, chorujemy, bo nie rozmawiamy – to wcale nie jest slogan! I jesteśmy tak chorzy, jak nasze tajemnice.

Tajemnica zabrana do grobu...

- Tak o mało nie stało się z pewną panią cierpiącą na raka lewej piersi... Był umiejscowiony tak głęboko, że lekarz musiał powtórzyć operację, bo nie mógł tej zmiany znaleźć. Chodziłam po oddziale szpitalnym i rozmawiałam z pacjentkami z rakiem piersi, najczęściej zagadywałam je, przecież wiem, że nikt się nie chwali problemami w domu (gnieździe rodzinnym), z partnerem czy dzieckiem – a z tym właśnie związany jest rak piersi.

Zaintrygowało mnie to, że pani czeka na powtórną operację. Zaczęłyśmy rozmawiać o dramacie związanym z jej dzieckiem. Nosiła w sobie tajemnicę związaną ze swoim synem, którą znał tylko jej niedawno zmarły mąż i ona. Długo pytałam i szukałam. Dopóki nie powiedziała mi o tym, że ta zmiana jest głęboko. Wystrzeliłam jak z procy „Tajemnica!” i pani zbladła.... Z początku nie chciała mi jej powiedzieć, bo znali ją tylko mąż i ona, poprosiłam więc, żeby ją napisała na kartce. Pani zaczęła płakać i wyznała, że syn został poczęty z obcego plemnika, ponieważ jej mąż był bezpłodny. Nie powiedzieli o tym dziecku, bardzo je kochali. Pan zabrał tajemnicę do grobu, a mózg kobiety schował ją głęboko pod sercem. Czyli głęboko w lewej piersi kobiety praworęcznej – bo taki jest biologiczny niezmiennik dla takiej sytuacji.

Pani wyszła ze szpitala, a za jakiś czas zadzwoniła, by podziękować za tamtą rozmowę i powiedzieć, że żadnych zmian ani nawrotu nie ma i ani chemia, ani radioterapia nie były potrzebne. Wyleczyła się, bo zrozumiała istotę swojego problemu. Mamy wiele tajemnic rodzinnych. Takim przykładem może być nieślubne dziecko. Zazwyczaj jest to dla kobiety i całej rodziny hańba. Hańba to właśnie słowo klucz dla raka trzustki - każdy organ ma jakieś ma.

"Za pomocą Recall Healing pracuję z tym, czym nie zajmuje się lekarz – oni pracują z ciałem, z objawami choroby, ze skutkami, a ja pracuje nad przyczyną, dla której taka zmiana powstała." (Fot. Thinkstock)

Do kogo skierowana jest ta metoda, czy może pomóc każdemu?

- Może ona pomóc każdemu, pod warunkiem, że jest otwarty i gotowy, by zmienić swoje życie i wziąć za nie odpowiedzialność. Zmiana tego, jak patrzymy na świat – na siebie, na innych ludzi, na życie – to często duże wyzwanie. Dla niektórych nie do zrobienia. A bez tego ani rusz. Jak się chce, żeby życie się zmieniło, to trzeba zacząć inaczej żyć – inaczej się odżywiać, zadbać o swoje ciało, inaczej myśleć, powybaczać innym i sobie – porzucić to, co nam nie służy.

W Recall Healing znajdujemy konflikt leżący u źródła choroby czy zaburzenia – ten silny stres, traumę, uraz – i pracujemy nad tym, żeby go rozwiązać. Po to, żeby zatrzymać program i nigdy do niego już nie wracać.

Wszystko pod warunkiem, że zmiany, jakie już powstały w organizmie nie są tak zaawansowane, że nie da się ich już cofnąć ani zatrzymać. Dlatego pacjent musi też znajdować się pod opieką lekarza i stosować się do jego zaleceń. W przeciwnym razie ja odmawiam współpracy. Każdy musi działać w obrębie własnych kompetencji. Ja nie jestem lekarzem, więc nie stawiam diagnoz, nie znam się na tym. Nie przeprowadzam też operacji ani nie ordynuję leków. Za pomocą Recall Healing pracuję z tym, czym nie zajmuje się lekarz – oni pracują z ciałem, z objawami choroby, ze skutkami, a ja pracuje nad przyczyną, dla której taka zmiana powstała.

Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się do Pani pacjenci?

- Ludzie zwracają się z przeróżnymi problemami i każdemu staram się pomóc, w miarę swoich możliwości. Najczęściej oczywiście z rakiem – piersi, prostaty, nerek, żołądka, bo jestem przecież psychoonkologiem. Często także z depresją, chorobami tarczycy, czy też z chorymi dziećmi. Bardzo dużo zgłasza się także osób z migreną i Hashimoto.

Skoro zgodnie z tą teorią choroby są skutkiem naszych traumatycznych przeżyć i konfliktów, skąd zatem u niemowląt biorą się poważne choroby?

- By zrozumieć, dlaczego chorują dzieci, trzeba wiedzieć, skąd biorą się programy. Niestety, nie tylko z sytuacji z naszego własnego życia. Programy przekazywane są często z pokolenia na pokolenie, nazywamy to genetyką; nawet do czwartego pokolenia wstecz. Ogromnie ważnym okresem, którego nigdy nie pomija się w czasie konsultacji, jest tzw. okres Plan/Cel, czyli czas 9 miesięcy przed poczęciem i aż rok po urodzeniu. To 30 kluczowych miesięcy, w czasie których powstaje znaczna część „planu” na nasze życie. To bardzo trudne programy do przeprogramowania, trzeba się jednak nad tym pochylić, ponieważ to właśnie dlatego dzieci rodzą się chore lub zaburzone. Mózg dziecka traktuje mózg matki (także ojca) jak własny i na siebie „ściąga” ich konflikty – ich stresy, traumy, dramaty. Stres, dramat jednego lub obojga rodziców mózg dziecka zapisze w jego ciele i staje się to jakby biologiczną „odpowiedzią”, dlatego w Recall Healing mówimy, że „Psychologia moich rodziców to moja biologia”.

Co to oznacza w praktyce?

- Na przykład ciężarna cierpiąca na tzw. „stres niedoczasu” może zaprogramować w dziecku patologię tarczycy. Czy zrobiła cokolwiek specjalnie (umyślnie)? – Nie. Ona zwyczajnie żyła i nie zdawała sobie sprawy z tego, że taki proces się dzieje. Podam przykład:

Michał ma 4 lata. Miał nawracające zapalenie oskrzeli, okropnie kasłał. Ciągle zostawał w domu, mama nie mogła pracować. Spytałam: „Czy długo jeszcze będziecie na siebie krzyczeć z mężem?”. Spytała mnie: „Skąd pani wie?“. To właśnie o tym opowiada choroba Michała. Kiedy czujesz się zagrożona, na terytorium (w domu), nie ma spokoju i „ktoś zabiera ci powietrze, czujesz, że się tu dusisz”, wtedy mózg zwiększa światło przewodów doprowadzających tlen do płuc, pomaga ci, żeby go wpadało więcej — bo żeby żyć trzeba przecież oddychać. Gdy zagrożenie mija, oskrzela się naprawiają, a to swędzi, boli i powoduje kaszel. To właśnie o tym opowiada swoim ciałem Michał.

Inny przykład – egzema – wyraża z kolei konflikt oddzielenia od kogoś bardzo ważnego, za kogo obecnością tęsknimy i cierpimy, uczucie zerwania kontaktu. Choroba pojawi się już po ustaniu tego konfliktu, wtedy kiedy już zdrowiejemy. Każda choroba przebiega w dwóch fazach, objawy znacznej większości z nich pojawiają się w drugiej fazie. Programów szukamy także budując linię życia człowieka, a także przyglądając się jego klanowi rodzinnemu i genealogii. To niezwykle ciekawe, co można tam znaleźć. 

Poruszyłyśmy wiele ciekawych tematów... Czy jest szansa, abyśmy jeszcze do nich wróciły?

- Na pewno, jeśli tylko będzie zainteresowanie ze strony czytelników Londynka, możemy bardziej szczegółowo zająć się psychologią dziecka, otyłością, nowotworami, chorobami tarczycy czy skóry. Bardzo ciekawe są też migrena czy depresja, tak ostatnio powszechne. Zdaję sobie sprawę, że temat jest nowy i u czytelników może pojawiać się wiele pytań.

- Dziękuję za rozmowę.

Dorota Biernacka jest psychologiem i psychoonkologiem. Studiowała w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W 2010 roku uzyskała także uprawnienia terapeuty Recall Healling/Totlna Biologia, w 2014 roku- konsultanta Biologiki. W Londynie od wrześnie 2015 roku wspomaga rehabilitację osób z uszkodzonym mózgiem w firmach SweetTree Home Care Services oraz AICS. Doświadczenie zdobywała w Mazowieckim Szpitalu Onkologicznym, odbyła staż Centrum Onkologii w Warszawie i wolontariat na oddziale onkologicznym w Centrum Zdrowia Dziecka. Pracowała także w MSZ i w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie. W kwietniu 2011 roku w Moskwie udzielała pomocy rodzinom ofiar katastrofy Smoleńskiej.

Prowadzi prywatną praktykę psychologiczną w Greenwich (Londyn), prowadzi także sesje przez Skype.

 

Kontakt : 

Tel. 0778 008 3989
Mail: psychologist.dorota@gmail.com
Skype: panidorota1

 http://recallhealing.com/ - strona twórcy metody

Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2017
GBP 4.887 złEUR 4.236 złUSD 3.926 złCHF 3.954 zł

Sport


Reklama