Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nowoczesny ojciec zaangażowany

Nowoczesny ojciec zaangażowany
W zabawie dziecko i rodzic są równi. (Fot. Thinkstock)
Obrońca i żywiciel rodziny - to definicja roli ojca, która już dawno wyszła z użytku, a raczej rozszerzyła się. Dla nowej generacji bycie dobrym tatą coraz częściej oznacza także zmywanie, gotowanie i odprowadzanie dzieci do szkoły.
Reklama
Reklama

O funkcji ojca we współczesnym społeczeństwie i rodzinie dyskutowali między innymi uczestnicy konferencji "Jak być ojcem w XXI wieku?”, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

"Przemiany, które zachodzą w społeczeństwach europejskich i wpływają na kondycję współczesnego mężczyzny, nie dają powodów do optymizmu. Mężczyzna często jest zagubiony, nie bardzo wie jak być ojcem. Konferencja nie dała gotowej odpowiedzi na pytanie zawarte w jej tytule, ale wywołała konieczność postawienia kolejnego: co jest podstawą dobrego ojcostwa i szukania na nie odpowiedzi. Prelegenci podkreślali, że istnieje etyka zawodu pracownika socjalnego, adwokata, dobrego urzędnika, dlaczego zatem nie opracować zestawu cech, którymi winien się charakteryzować dobry ojciec?” - pytał na stronie internetowej Urząd Marszałkowski.

Budowanie codzienności

Uczestnicy konferencji doszli do konkluzji, iż bycie ojcem to stała obecność w codziennym życiu dziecka, budowanie wraz z nim tej codzienności, wzajemne wspieranie się obydwojga rodziców oraz uczestnictwo w żmudnym, ale dającym jednocześnie ogromną satysfakcję procesie wychowawczym.

Według Kena Canfielda - autora licznych książek o roli ojca i dziadka, istnieje 7 sekretów efektywnego ojcostwa: zaangażowanie, znajomość dziecka, konsekwencja i stabilność, szacunek i miłość dla matki, zaspokojenie potrzeb i ochrona, aktywne słuchanie, wyposażenie duchowe.

Śniadanie do łóżka to jeden z pomysłów na prezent z okazji Dnia Ojca. (Fot. Thinkstock)

Badanie portalu Today.com przeprowadzone na 2 tys. rodziców wykazało, iż rodziciele są dziś bardziej niż kiedykolwiek zaangażowani w relacje z potomkami – zarówno emocjonalnie jak praktycznie. O ile matki podejmują odpowiedzialność za dochody rodziny, to ojcowie częściej biorą udział w opiece nad dziećmi i domowych obowiązkach.

"Obecnie oboje rodzice są żywicielami i opiekunami” - wskazał Matt Schneider, współzałożyciel grupy spotkań dla ojców City Dads.

W badaniu portalu około 75% mężczyzn stwierdziło, że bycie tatą jest ich najważniejszą pracą, a 61% wskazało, iż są bardziej zaangażowani w opiekę nad swoimi dziećmi niż ich ojcowie nad nimi.

"Bardzo się cieszę, że dziś obowiązuje nowa definicja dobrego ojcostwa” - stwierdził Szneider, 39-letni nauczyciel.

Według Pew Research Center, w ciągu ostatniego półwiecza znacznie zwiększył się czas, jaki panowie spędzają na opiece i pracach domowych - z 6,5 godziny tygodniowo w 1965 roku do 17 w 2011.

Zdaniem specjalistów, przyczyną zmiany trendów może być częściowo niedawna recesja. 6 lat temu udział rodzin, w których obydwoje rodziców pracuje, wynosił w USA 59,1%. Około 40% matek było głównymi żywicielami, a liczba ojców zajmujących się na pełen etat domem, choć nadal niewielka, to w ciągu 25 lat się podwoiła do około 2 mln.

Chłopaki nie płaczą

Z czasem zmienia się także definicja "bycia mężczyzną”.

"Dwa najbardziej destrukcyjne słowa, jakie każdy chłopiec słyszał w swoim dzieciństwie, to „bądź mężczyzną” - komentuje Joe Ehrmann, trener piłki nożnej.

W efekcie chłopcy trzy razy bardziej są narażeni na próby samobójcze od dziewcząt.

"Tradycyjna definicja męskości może być bardzo destrukcyjna dla młodego mężczyzny, który dorasta w świecie odległym od tego, w jakim to określenie powstało. Obecne pokolenie rodziców może odegrać ogromną rolę w zniesieniu tych norm płciowych, które sprawiają, że niektórzy chłopcy i mężczyźni czują się zdezorientowani i nieszczęśliwi” - komentuje Tom Burns, ojciec i dziennikarz The Good Men Project.

Z czasem zwiększa się także liczba dzieci wychowujących się bez ojców w domu. W USA liczba gospodarstw prowadzonych przez samotne matki potroiła się – z 7% w 1960 do 25% w 2011.

W przypadku rozwodu jednak panowie nie muszą rezygnować z wychowywania dzieci.

"Pozytywne i troskliwe ojcostwo jest ważne. Jest tak samo istotne jak wyjście, by zarobić na życie” - podsumowuje dr William Pollack, profesor psychologii Harvard Medical School oraz konsultant kliniczny w Cambridge Health Alliance.

Zmianę myślenia o roli ojców odzwierciedla wprowadzanie w kolejnych krajach urlopów rodzicielskich. W Irlandii na przykład takie świadczenie weszło w życie w 2016 roku. Paternity Leave uprawnia świeżo upieczonych rodziców (innych niż matka dziecka) do 2-tygodniowego płatnego urlopu.

Zmieniające się relacje ojciec-dziecko widać także po liście propozycji prezentów, jaką z okazji Dnia Ojca przygotowało Yahoo!.

Czego chcą, a czego nie chcą ojcowie z okazji swojego święta?

TAK:

  • Własnoręcznie wykonana kartka
  • Markowy alkohol
  • Śniadanie do łóżka
  • Kosmetyki
  • Rozmowa telefoniczna
  • Gadżety związane z ulubionym hobby
  • Obiad w pubie
  • Bilet na przedstawienie, koncert lub mecz
  • Oprawione w ramkę rodzinne zdjęcia, okładka ulubionej książki lub winylu

NIE:

  • Prezenty typu "doświadczenia”, jak lot balonem czy skok ze spadochronem
  • Zabawne skarpety, krawaty
  • Koszulki do kompletu, np. z napisami "Jaki ojciec taki syn”, czy "Super tata, super córka”.
  • Zabiegi spa
  • Nowoczesne gadżety
  • Gadżety z napisami typu "Najlepszy tata pod słońcem”
  • Kwiaty
  • Rękawice do prowadzenia auta

Na podstawie:

  • Kujawsko-pomorskie.pl: "Rola ojca w rodzinie”
  • Yahoo: "10 things dads really want for Father's Day - and 10 things to avoid at all costs"

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.75 / 8

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.03.2024
GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama