Menu

Mało znane fakty o Pałacu Buckingham

Mało znane fakty o Pałacu Buckingham
Największy na świecie pałac królewski, który od 1837 roku pełni funkcję oficjalnej siedziby monarszej. (Fot. Getty Images)
O ilu z nich słyszałeś?
Reklama

Największy na świecie pałac królewski i perła architektury późnego baroku skrywa w sobie wiele tajemnic. 

Buckingham Palace jest duży. Naprawdę duży.

W środku znajduje się aż 775 pomieszczeń (19 państwowych, 52 królewskie, 188 służbowych, a dodatkowo 92 biura i 78 łazienek). 

Największym z nich bez wątpienia jest oddana do użytku w 1856 roku sala balowa (ballroom), która liczy sobie 36,6 metrów długości i 18 metrów szerokości.

Buckingham Palace chętnie odwiedzany jest przez miliony turystów z całego świata. (Fot. Thinkstock)

Również przypałacowy ogród robi wrażenie - to największy prywatny ogródek w Londynie - łącznie ma ponad 15 hektarów powierzchni.

Pracownicy i członkowie rodziny królewskiej obecni w pałacu nie muszą martwić się o zakupy czy sprawy urzędowe. Niewielu mieszkańców Londynu wie, że na terenie Buckingham Palace funkcjonuje nie tylko prywatny urząd pocztowy, ale również sklep, gabinet lekarski, kino, basen oraz siłownia. Wisienką na torcie jest własny bankomat zarządzany przez prywatnego bankiera samej królowej.

Czy pod pałacem znajduje się ukryta stacja metra?

Tego nie wiemy, ale tego rodzaju plotek nie brakuje. Pierwsze głoszą o sieci sekretnych tuneli, które umożliwiają podróż spod pałacu w wiele strategicznych punktów na mapie Londynu.

Te najpopularniejsze głoszą jednak o w pełni funkcjonalnej stacji metra, która pozwala na szybkie wydostanie się z okolic pałacu. Podobno wykorzystują ją pracownicy poczty do transportu listów "z" i "do" pałacu.

Gdzie mieści się najstarsze lądowisko dla helikopterów?

Skoro już o nim wspominamy, to odpowiedź jest prosta - właśnie na terenie Buckingham Palace.

Pierwszy helikopter wylądował na nim w 1953 roku. Obecność tego rodzaju maszyny i przystosowanego do niej lądowiska wzbudzało wówczas liczne kontrowersje i uchodziło za niemałą ekstrawagancję. 

Lądowisko przeszło gruntowny remont w 2000 roku. 

Wnętrze pałacu zawsze rozpalało wyobraźnię. (Fot. Getty Images)

W temacie życia i śmierci...

Tylko jeden brytyjski władca urodził się i jednocześnie zmarł w pałacu. Był nim Edward VII. Obecnie jedynymi żyjącymi osobami poczętymi w pałacu są książę Andrzej oraz książę Karol.

Najstarsza część pałacu pochodzi z 1760 roku (dopiero rok później teren ten kupił król Jerzy III). W tamtym czasie miejsce to należało do rodziny Buckinghamów i nazywało się Buckingham House. 

Wiekowym miejscem jest stara piwnica z winami w okolicy zachodniego skrzydła.

Pod pałacem płynie rzeka

Tyburn, która nie jest tak spektakularna jak Tamiza - choćby dlatego, że zazwyczaj jej nie widać - przepływa przez podziemia Buckingham Palace. Podobno słychać ją w najniższych partiach południowego skrzydła.

Psy rządzą!

Wszyscy wiemy, że królowa kocha psy rasy corgi. Nie wszyscy wiemy, że regulamin pałacu zezwala na ich obecność w każdej części budynku. Wspomina również o tym, że nikt nie może odmówić psu wejścia do pokoju, do którego chce się udać.

Najlepsza część dotyczy "niespodzianek", które mogą pozostawić psy. Aby szybko się z nimi uporać, służba zawsze musi mieć dostęp do wody i papieru w pobliżu.

Muzeum w pałacu?

O mały włos, a właśnie tam znajdowałoby się słynne British Museum. Z decyzji tej wycofano się w ostatniej chwili, uznając, że teren Buckingham Palace jest... zbyt drogi.

Marble Arch przeniesiono z włości pałacu do Hyde Parku. (Fot. Getty Images)

Na tyłach pałacu znajduje się mnóstwo krzewów morwy

To pozostałość po czasach Jakuba I Stuarta, który w XVI wieku posiadał w okolicy ogród pełen tego rodzaju krzewów. 

Wojna odcisnęła swoje piętno na pałacu

W sumie trafiło w niego 9 pocisków - w tym czasie w środku znajdowała się sama Królowa Matka... Jeden z pocisków doszczętnie zniszczył pałacową kapliczkę.

Królowa miała wówczas powiedzieć: "Dobrze, że już jej nie ma. Teraz mogę patrzeć prosto na East End".

Przygotowania do oficjalnego bankietu...

Trwają nawet 5 dni! Złożenie gigantycznego stołu, przygotowanie jego zastawy oraz udekorowanie całości to wyjątkowo pracochłonne przedsięwzięcie. 

Plotka głosi, że Elżbieta II zawsze bierze udział w przygotowaniach i dogląda każdego szczegółu.

Marble Arch w przeszłości znajdował się na terenie pałacu

Marmurowy monument został później przeniesiony w okolice Hyde Parku. Powód? Królowa Wiktoria narzekała na brak wystarczającej liczby pokojów gościnnych. Ponieważ miejsca na terenie pałacu było coraz mniej, budowniczy przenieśli marmurowy łuk, aby rozbudować skrzydło.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.46 / 61

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.05.2018
GBP 4.903 złEUR 4.304 złUSD 3.669 złCHF 3.701 zł

Sport


Reklama