Menu

Brexit: Co dalej z nami Polakami na Wyspach?

Brexit: Co dalej z nami Polakami na Wyspach?
3 mln unijnych imigrantów w Wielkiej Brytanii i 1,5 mln Brytyjczyków na emigracji czeka na zapewnienie, że Brexit nie wpłynie w sposób negatywny na ich dotychczasowe życie. Czekając na wyklarowanie się sytuacji, możemy już w pewnym stopniu przygotować się na ten moment.

Dzień, w którym ogłoszono wyniki referendum w sprawie Brexitu był dla wielu Polaków zaskoczeniem. Szybko pojawiły się w głowach pytania dotyczące dalszego losu imigrantów w Wielkiej Brytanii. Jeżeli chcecie poczytać więcej o konsekwencjach wyjścia z Unii oraz jak to wpłynie na życie Polaków w UK, zajrzyjcie na blog firmy Sami Swoi PrzekazyPieniezne.com która w jednym ze swoich artykułów opisuje skutki Brexitu „na chłodno”. Wpis znajdziesz TUTAJ 

Mimo że minęło od tego czasu już pół roku, nic nie zostało zadeklarowane. Brytyjskie MSW już jest przytłoczone liczbą wniosków o stały pobyt w kraju, który zapewniłby spokój niezależnie od dalszych negocjacji brytyjsko-unijnych. My Polacy również bardzo chętnie ubiegamy się o obywatelstwo brytyjskie. TUTAJ możecie przeczytać jakie warunki należy spełnić, aby móc złożyć wniosek oraz jakie koszty są z tym związane.

Pojawiają się głosy na temat tego, że imigrantom zostaną wydane specjalne dokumenty, pozwalające na stały pobyt w Wielkiej Brytanii po Brexicie. Nie są znane jednak żadne szczegóły. Już teraz warto jednak zbierać wszystkie dokumenty poświadczające pobyt w Wielkiej Brytanii i jego przebieg.

Przydatne informacje na ten temat przygotowała również firma Sami Swoi. TUTAJ możecie pobrać Poradnik Prawdziwego Polaka i sprawdzić jak się przygotować i udokumentować swój pobyt w UK.

Prawo pobytu. Tak ale jakie?

Brak jednoznacznego stanowiska w sprawie ochrony praw unijnych obywateli, prowadzi do większej aktywności środowisk lobbujących za zapewnieniem o bezpieczeństwie imigrantów. Jedną z takich prób był głos 40 obywateli brytyjskich polskiego pochodzenia, który ukazał się 9 grudnia w tygodniku parlamentarnym „The House”. Domagali się tam sprawiedliwej umowy dla Polaków w UK, czyli „A Fair deal for Poles in UK”. Szybkiej decyzji jednostronnej o prawie pobytu domagały się też centrala związków zawodowych i Brytyjska Izba Handlowa.

Uruchomienie art. 50 Traktatu Lizbońskiego, który jest jednocześnie rozpoczęciem procesu opuszczania struktur Wspólnoty ma nastąpić do końca marca 2017 roku. Theresa May, która po szczycie w Brukseli przedstawiła w Izbie Gmin raport z tego wydarzenia, zapewniła, że w trakcie negocjacji z Unią Europejską chce jak najszybciej rozwiać wątpliwości, co do dalszego losu imigrantów w UK oraz Brytyjczyków w innych krajach Europy.  

Powiększ

 

Mamy nadzieję, że jak najszybciej poznamy stanowisko dotyczące prawa pozostania na terenie Wielkiej Brytanii. Nikt nie lubi żyć w niepewności, dlatego to, co możemy zrobić to zacząć zbierać dokumenty niezbędne do założenia dowodów osobistych dla obywateli unijnych mieszkających na Wyspach. Z Poradnika Prawdziwego Polaka dowiecie się, jakie dokumenty najlepiej jest przygotować, aby nie dać się zaskoczyć rządowi brytyjskiemu. Poradnik możecie pobrać TUTAJ 

 

Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 16.01.2017
GBP 4.988 złEUR 4.379 złUSD 4.135 złCHF 4.084 zł

Sport


Reklama