Menu

Wymarzona praca szuka pracowniczki - tylko jak ją zdobyć?

 Wymarzona praca szuka pracowniczki -  tylko jak ją zdobyć?
Onpartu oferuje wsparcie zawodowe kobietom nieurodzonym w UK. (Fot: Thinkstock)
Jak pokazują statystyki z końca 2017 roku, saldo imigracji do Wielkiej Brytanii spadło do najniższego poziomu od czasu, kiedy prowadzone są w tym obszarze badania. Podczas gdy przyczyn tego spadku jest bez wątpienia wiele i są one złożone, jednocześnie nie da się nie zauważyć wpływu zbliżającego się Brexitu oraz zignorować wrażenia, że UK przestało być przyjaznym miejscem dla imigrantów.

To zjawisko jest niepokojące w kontekście zarówno kondycji społecznej, jak i finansowej Wielkiej Brytanii. Imigranci, posiadając olbrzymi potencjał, wnoszą znaczący wkład do brytyjskiej społeczności. Oferując know-how, międzynarodowe doświadczenie i znajomość języków – przyczyniają się do rozwoju brytyjskiego biznesu. Dlatego teraz, bardziej niż kiedykolwiek, ważne jest, aby wspierać w znalezieniu zatrudnienia osoby imigrujące do UK, aby w pełni mogły one wykorzystać swoje umiejętności.

Onpartu to organizacja społeczna, która umożliwia kobietom nie urodzonym w Wielkiej Brytanii otwarcie się na szanse zawodowe odpowiadające ich wykształceniu i wcześniejszemu doświadczeniu. Onpartu czyni to z sukcesami, zapewniając szkolenia, mentoring oraz tworząc wzajemnie wspierającą się społeczność.

Flagowy Program Onpartu, trwający ponad 5 miesięcy, oferuje wsparcie, na które składają się: stacjonarne grupowe sesje, indywidualne konsultacje z mentorem, liczne warsztaty oraz materiały szkoleniowe udostępniane online. Aktualnie trwa rekrutacja do czwartej edycji programu. Oto kilka inspirujących historii kobiet, które uczestniczyły w poprzednich edycjach Onpartu.

Edita Grikpredyte z Litwy

Edita posiada tytuł magistra Prawa i Zarządzania, a przed opuszczeniem Litwy pracowała w sądzie rejonowym w Wilnie jako asystentka prawna. Po wyjeździe z Litwy spędziła jakiś czas we Francji i we Włoszech, gdzie zdobywała kwalifikacje testerki win w Wine and Spirits Education Trust.

Po przyjeździe do Londynu w roku 2015 zaczęła pracę jako kelnerka, a następnie w handlu detalicznym. Nie mogła jednak znaleźć zatrudnienia, które odpowiadałoby jej doświadczeniu. Jako świeżo upieczona mama kontynuowała poszukiwania, ale poczucie niespełnienia i wykonywania pracy poniżej kwalifikacji odbierało jej pewność siebie.

Dzięki uczestnictwu w programie Onpartu, Edita zdobyła umiejętności pozwalające jej zmierzyć się z brytyjskim rynkiem pracy oraz została zainspirowana dzięki osobom, które spotkała podczas trwania programu. Jej wiara w siebie wzrastała z tygodnia na tydzień. Edita wyjaśnia: “Ludzie, których spotkałam dzięki Onpartu, dali mi poczucie, że skoro oni osiągnęli swoje zawodowe cele, ja również mogę”.

Dzięki swojemu mentorowi, Edita nawiązała kontakt z dyrektorem zarządzającym firmy zajmującej się podróżami połączonymi z degustacją wina i w ciągu miesiąca od zakończenia programu podjęła pracę w swojej wymarzonej branży. Co bardziej istotne, Edita jest podekscytowana nowym wyzwaniem i jednocześnie gotowa stawić czoło przyszłości: “To niesamowite, jak bardzo zmieniło się na korzyść moje myślenie o sobie, moich umiejętnościach i doświadczeniu zawodowym po ukończeniu programu”.

Joanna Sienkiewicz z Polski

Kiedy cofamy się do roku 2016, widzimy Joannę obsługującą klientów w sklepie w Londynie. Jednak klienci nie mają pojęcia, że posiada ona tytuł magistra ochrony środowiska i 11 lat doświadczenia w pracy w administracji. Początkowy okres pobytu w UK pozwolił Joannie udoskonalić jej znajomość angielskiego i zyskać rozeznanie w życiu w Wielkiej Brytanii.

Nie widząc żadnych możliwości rozwoju, Joanna wiedziała, że potrzebna jest jej zmiana. Marzyła o pracy, która miałaby odzwierciedlenie w jej edukacji i doświadczeniu. Pozostawało pytanie: “Jak to zrobić?”. Kiedy przeczytała informację o programie Onpartu na jednej ze stron internetowych polskiej społeczności w UK, wiedziała, że to jest odpowiedź na jej pytanie i bezzwłocznie zgłosiła się do programu.

Joanna wysoko ocenia praktyczne informacje i cenne narzędzia, które zostały przekazane podczas zajęć. Wyjaśnia, że prawdziwym punktem zwrotnym była sesja próbnych rozmów kwalifikacyjnych, która dała jej poczucie pewności siebie i wyraźnie wpłynęła na wzrost entuzjazmu w dążeniu do celu w rzeczywistym życiu. Kilka miesięcy po ukończeniu programu Joanna otrzymała i zaakceptowała ofertę pracy biurowej w rozwijającej się firmie, gdzie jej umiejętności i doświadczenie są doceniane.

Ksenia Tinoco z Rosji

Posiadając tytuł magistra dziennikarstwa i komunikacji oraz ponad 10-letnie doświadczenie w zawodzie, Ksenia była zniechęcona brakiem możliwości stałej pracy podczas pierwszych czterech lat jej pobytu w Londynie. Trudno było jej zrozumieć dlaczego – pomimo posiadania tak cennych kwalifikacji poszukiwanie pracy nie prowadziło do sukcesu.

Ksenia twierdzi, że największą korzyścią, jaką wyniosła z programu Onpartu, była “możliwość spojrzenia na proces poszukiwania pracy i przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych z innej perspektywy”. W rezultacie, Ksenia przeredagowała swoje CV, jej samoświadomość znacznie wzrosła, a rozmowy kwalifikacyjne przestały przerażać.

W czasie gdy program dobiegał końca, Ksenia otrzymała ofertę stałej pracy nie w jednym, a dwóch znaczących wydawnictwach prasowych. Aktualnie jest zatrudniona jako zastępca edytora w największej rosyjskiej gazecie wydawanej w Londynie i mówi: “Jestem pewna, że w dużej mierze zawdzięczam mój sukces programowi Onpartu. Miałam szczęście, że wzięłam w nim udział!”.

Jeżeli chciałabyś się dowiedzieć więcej na temat programu, odwiedź stronę www.onpartu.co.uk   Aplikacje do kolejnej edycji można składać do 11 lutego.

Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.02.2018
GBP 4.737 złEUR 4.174 złUSD 3.391 złCHF 3.630 zł

Sport


Reklama