Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Vladimir Putin cruises to landslide election victory

Vladimir Putin cruises to landslide election victory
Na Putina głosowało 3 na 4 Rosjan. (Fot. Getty Images)
Vladimir Putin has posted a landslide victory in Russia's election, with exit polls showing he has secured at least 73% of the vote, a marked improvement on the 63.6% he won in 2012.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Najnowsze dane CKW wskazują, że wynik uzyskany przez Putina jest wyższy niż w jakichkolwiek poprzednich wyborach prezydenckich, w których brał on udział. W 2000 roku, u początku swych rządów, Putin uzyskał w wyborach 52,9 proc., w 2004 - 71,3 procent, a w 2012 - gdy wrócił na Kreml po czteroletnim sprawowaniu urzędu premiera - 63,6 proc.

Na drugim miejscu jest kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Paweł Grudinin, który według najnowszych danych CKW uzyskał 11,2 proc. głosów. Grudinin oświadczył, że wybory ocenia jako nieuczciwe. 

Komentując dane CKW wskazujące na poparcie dla Putina przekraczające 75 proc. głosów, ekspert ośrodka Carnegie Andriej Kolesnikow ocenił, iż "świadczą one o wpływie bezprecedensowej kampanii propagandowej" i "faktycznie przymuszania do głosowania", prowadzonego w instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych. "Ludzie byli zobowiązani dosłownie do południa zameldować o tym, że byli w lokalu wyborczym" - wskazał politolog.

Amerykański "Washington Post” uznał dziś rano, że po reelekcji Władimira Putina należy się spodziewać wzrostu napięć między Rosją a Zachodem. Zdaniem gazety, dla Putina będzie to sposobem na konsolidację władzy.

Informując o wynikach wyborów w Rosji, francuskie media zwóciły z kolei uwagę, że Władimir Putin wciela ambicje wielkiej Rosji, która odzyskała swą potęgę. "U siebie, tak samo jak na scenie światowej, jego wpływy nie przestają się rozrastać" - zauważqa "Le Parisien".

Zdaniem szefa niemieckiej dyplomacji, rosyjskie wybory nie odpowiadały europejskim standardom. "O uczciwej konkurencji politycznej, jaką znamy, z pewnością nie może być mowy we wszystkich punktach" - przekazał niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas w Brukseli, gdzie spotykają się ministrowie spraw zagranicznych państw UE. Podkreślił też, że jest nie do przyjęcia, iż wybory te odbyły się także na Krymie, zaanektowanym przez Rosję wbrew prawu międzynarodowemu. 

Maas uznał zarazem, że Unia Europejska musi być w stanie w dalszym ciągu rozmawiać z Putinem mimo wielu problemów. "Rosja pozostanie trudnym partnerem. Ale Rosja jest też potrzebna, gdy chodzi o rozwiązywanie wielkich konfliktów międzynarodowych" - zauważył.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement