Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Post-Brexit health certificate requirements for EU products have come into force

UK: Post-Brexit health certificate requirements for EU products have come into force
Nowe zasady weszły w życie 31 stycznia, co oznacza, że już wkrótce wiele towarów z UE będzie odpowiednio sprawdzanych. (Fot. Getty Images)
A number of food products of animal and plant origin and cut flowers imported into the UK from the European Union must have a health certificate. The new regulations in force yesterday may result in increased costs for consumers and problems with deliveries, although the government assures that there will be no disruptions.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wymóg świadectw zdrowotnych jest skutkiem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, co nastąpiło dokładnie cztery lata temu.

UE analogiczne wymagania wprowadziła po zakończeniu okresu przejściowego, natomiast brytyjski rząd aż pięciokrotnie przekładał datę, częściowo po to, by dać firmom czas na przygotowanie się i ograniczyć zakłócenia w łańcuchach dostaw.

Od 31 stycznia import na teren Wielkiej Brytanii schłodzonego i mrożonego mięsa i ryb, serów i produktów mlecznych oraz pięciu popularnych odmian kwiatów ciętych będzie wymagał świadectwa zdrowia eksportowego, podpisanego przez unijnego weterynarza lub inspektora fitosanitarnego.

Natomiast od 30 kwietnia te same kategorie towarów będą podlegać fizycznym kontrolom na granicy.

Rząd zapewnia, że zakłóceń z dostawami nie będzie, ale wszystko okaże się podczas zakupów... (Fot. Getty Images)

Po raz pierwszy kontrolom podlegać będą towary sprowadzane z Irlandii, za to nie będą nimi objęte te pochodzące z Irlandii Północnej.

Choć ta prowincja pozostała w unii celnej w ramach UE, handel pomiędzy nią a resztą Zjednoczonego Królestwa podlega łagodniejszym kontrolom, zgodnie z zawartym w zeszłym roku między Londynem a Brukselą porozumieniem nazwanym ramami windsorskimi.

Brytyjski rząd wyjaśnia, że świadectwa i kontrole są konieczne do ochrony bezpieczeństwa biologicznego Wielkiej Brytanii i zapobiegania przenoszeniu szkodników i chorób, a także do wyrównania szans brytyjskich eksporterów.

Także sery i produkty mleczne będą podlegać nowym rygorom. (Fot. Getty Images)

Jednak według własnych szacunków rządu, koszty handlu z UE wzrosną o 330 mln funtów rocznie i zwiększą inflację żywności, będącą kluczowym czynnikiem napędzającym kryzys kosztów utrzymania, o 0,2 proc. w ciągu najbliższych trzech lat.

O ile sam wymóg świadectw weterynaryjnych i fitosanitarnych nie spowoduje zakłóceń w dostawach produktów, importerzy wyrażają obawy o to, jak będzie po rozpoczęciu za trzy miesiące fizycznych kontroli.

Według statystyk, Wielka Brytania importuje 22 proc. spożywanej w tym kraju wołowiny, 21 proc. baraniny i 49 proc. wieprzowiny, a większość tego importu pochodzi z krajów UE.

Czytaj więcej:

Brytyjskie fabryki eksportują do UE coraz więcej towarów

Na żywności w brytyjskich sklepach pojawiła się etykieta "Nie dla UE". O co chodzi?

UK: Pierwszy raz od 10 miesięcy wzrosła inflacja - do 4,0 proc.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement