Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Calls for plant-based alternatives to be labelled with warning signs

Calls for plant-based alternatives to be labelled with warning signs
Zamienniki produktów mięsnych i inne produkty typu "vegan" mogą być ultraprzetworzone i szkodliwe dla naszego zdrowia... (Fot. Getty Images)
Plant-based alternatives to meat, cheese, eggs and yoghurt should be labelled and categorised more clearly to ensure people are aware of products that are ultra-processed, a study has suggested.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Roślinne alternatywy mogą być dobrym urozmaiceniem zdrowej diety, jednak naukowcy ostrzegają, że ich wartość odżywcza może być różna. Produkty te zazwyczaj mają mniejszy wpływ na środowisko niż te pochodzące od zwierząt i "mogą być zdrowsze i bogate w składniki odżywcze".

Najczęściej jednak na wartość odżywczą żywności ogromny wpływ mają techniki przetwarzania.
Żywność ultraprzetworzona (UPF) ma zwykle wyższą zawartość tłuszczu, cukru i soli oraz zawiera substancje chemiczne, barwniki, słodziki i konserwanty, które wydłużają okres przydatności do spożycia, co czyni ją nie tylko niezdrową, ale czasem nawet rakotwórczą.

Chociaż badacze stwierdzili, że wszystkie roślinne alternatywy "technicznie" należą do tej kategorii, odkryli, że wartość odżywcza niektórych produktów pozostaje zgodna z zaleceniami dotyczącymi zdrowej diety, takimi jak wysoka zawartość błonnika i niska zawartość tłuszczów nasyconych.

Dodali, że ustanowienie "wyraźnego podziału" na produkty mniej przetworzone i ultraprzetworzone mogłoby pozwolić na lepszą ocenę krótko- i długoterminowego ich wpływu na zdrowie.

"Nasz przegląd wykazał, że niektóre produkty, takie jak napoje na bazie roślin strączkowych i warzyw oraz produkty mięsopodobne na bazie roślin strączkowych i mikoprotein, mogą potencjalnie stanowić dobry krok w procesie zmiany systemu żywnościowego i diety, ale tylko wówczas, gdy zostaną starannie wybrane" - twierdzi Sarah Najera Espinosa, studentka London School of Hygiene and Tropical Medicine. 

W badaniu, które wykluczyło tofu, tempeh i seitan, czyli żywność stanowiącą od wieków część tradycyjnej diety azjatyckiej, przyjrzano się ponad 90 analizom i raportom z lat 2016 i 2022.

Naukowcy stwierdzili, że "ograniczone dowody" na zastąpienie mięsa zamiennikami roślinnymi sugerują, że taka zmiana może być korzystna dla zdrowia, ale wyniki w przypadku napojów roślinnych były niejednoznaczne i wiązały się z niedoborami w nich mikroelementów.

Odkryto również, że większość zamienników mięsa i nabiału zawierała więcej błonnika i niższy poziom tłuszczów nasyconych, chociaż niektóre zamienniki sera miały wyższy poziom tłuszczów nasyconych niż ich odpowiedniki nabiałowe.

Zarówno zamienniki mięsa, jak i napojów miały średnio taki sam poziom soli jak produkty pochodzenia zwierzęcego, chociaż zamienniki mięsa zawierały więcej cukru.

Czytaj więcej:

Na żywności w brytyjskich sklepach pojawiła się etykieta "Nie dla UE". O co chodzi?

"Uwaga na produkty wegańskie" - ostrzega Food Standards Agency

"Wieczne chemikalia" wykryte w ponad połowie próbek żywności i napojów w UK

Bezpieczeństwo żywnościowe w UK zagrożone przez ekstremalne powodzie. Rolnicy biją na alarm

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement