Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Steven Spielberg in Poland: "Rememeber and never forget"

Steven Spielberg in Poland: "Rememeber and never forget"
Amerykański reżyser został bardzo ciepło przyjęty przez wszystkich tych, którzy przetrwali Holocaust. "Nigdy nie możemy o tym zapomnieć" - podkreślał Spielberg. (Fot. Getty Images)
American director and screenwriter, Oscar winner for the film 'Schindler's List' - Steven Spielberg came to Poland. He will today attend the ceremonies commemorating the 70th anniversary of the liberation of the Nazi concentration camp Auschwitz.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"33 tys. z Was dało Fundacji Shoah swoje świadectwa życia i śmierci; czuję jak głęboko przynależę do każdego z Was" – mówił wczoraj w Krakowie Steven Spielberg podczas spotkania z osobami ocalonymi z Holokaustu pod nazwą „The Past is Present”. Wspomniał na nim, że jego dziadkowie uczyli angielskiego ocalonych z Holokaustu Węgrów, którzy mieli na rękach obozowe numery. "Jako dziecko nie rozumiałem, że te numery były znakami śmierci, niewyobrażalnego cierpienia, niewyobrażalnej straty” – wspominał Spielberg. Dodał, że w poszukiwaniu żydowskiej tożsamości ważne były dla niego trzy doświadczenia: zobaczenie tych numerów, antysemityzm wśród niektórych kolegów z klasy i sąsiadów oraz przyjazd do Krakowa i nakręcenie "Listy Schindlera".

"Przetrwamy tak długo, jako długo dzieci będą słuchać waszych historii, patrzeć, co mówią wasze oczy i nieść wasze przesłanie w przyszłość dla kolejnych pokoleń. To jest nasza misja jako Shoah Foundation” – zwrócił się do ocalonych. 

Zdobywca Oscara za "Listę Schindlera" dodał, że najskuteczniejszym sposobem walki z nietolerancją i uczczenia tych, którzy ocaleli i tych, którzy odeszli, jest "wzywać siebie nawzajem do robienia tego, co zrobili ocaleni: pamiętać i nigdy nie zapomnieć”.

„Chodzi o zachowanie takich miejsc jak Auschwitz, żeby ludzie na własne oczy mogli się przekonać, że ideologie nienawiści mogą stać się osią mordu” – podkreślił Spielberg.

Dzisiaj - według informacji amerykańskich mediów - Spielberg będzie obecny na uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Weźmie w nich udział prawie trzystu byłych więźniów Auschwitz, a także przedstawiciele 49 krajów oraz duchowni różnych religii. Troje byłych więźniów przemówi podczas centralnej ceremonii. Będzie to dwoje polskich Żydów - mieszkająca obecnie w Izraelu Halina Birenbaum oraz Roman Kent ze Stanów Zjednoczonych, a także Polak deportowany do Auschwitz w pierwszym transporcie - Kazimierz Albin. 

Spielberg i założona przez niego USC Shoah Foundation oraz Światowy Kongres Żydów zorganizowały przyjazd do Polski stuosobowej grupy złożonej z mieszkających w USA ocalonych z Auschwitz oraz ich rodzin. W grupie jest też 25 nauczycieli historii.

Spielberg jest honorowym przewodniczącym działającej w Stanach Zjednoczonych USC Shoah Foundation. Tuż po nakręceniu „Listy Schindlera” reżyser założył SHOAH Visual History Foundation, która zajęła się gromadzeniem wspomnień ocalonych z Holokaustu. Fundacja zbiera także materiały o zbrodniach nazistów dokonanych na innych mniejszościach: Romach, homoseksualistach, więźniach politycznych. W 2006 r. Fundacja związała się Uniwersytetem Południowej Californii.

27 stycznia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Czytaj więcej:

Spacerek Radwańskiej do 3. rundy Australia Open

W Argosie czarne lalki tańsze od białych

Mieszkańcy Londynu zmuszeni, by dzielić pokoje

Fochy Szarapowej na korcie. Rosjanka ucisza kibiców

Szwedzkie media: Pociąg odjechał bez nas

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement