Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Proclamation of the European Pillar of Social Rights

Proclamation of the European Pillar of Social Rights
Sygnatariusze dokumentu, który ma gwarantować prawa socjalne obywatelom UE. (Fot. LUDOVIC MARIN/AFP/Getty Images)
Today, European Union leaders have solemnly proclaimed the European Pillar of Social Rights at the Social Summit for fair jobs and growth in Gothenburg, Sweden.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W imieniu Parlamentu Europejskiego dokument podpisał dzisiaj w Goeteborgu jego szef Antonio Tajani, w imieniu reprezentującej państwa członkowskie prezydencji w Radzie UE - premier Estonii Juri Ratas, a w imieniu Komisji Europejskiej jej przewodniczący Jean-Claude Juncker. W ceremonii wzięli udział szefowie państw i rządów krajów członkowskich, w tym premier Beata Szydło.

Europejski filar praw socjalnych opiera się na 20 podstawowych zasadach uporządkowanych według trzech kategorii: równe szanse i dostęp do zatrudnienia, uczciwe warunki pracy oraz ochrona socjalna i integracja społeczna.

Choć zasady te nie są wiążące, mają być wytyczną dla państw członkowskich w kwestii standardów społecznych. W dokumencie mowa jest np. o tym, że państwa UE mają dbać "o odpowiednie płace minimalne, by zapewnić, że zaspokojone będą potrzeby pracownika i jego rodziny".

"Wielu będzie mówiło, że to tylko poezja i nic więcej, ale to nieprawda. To program, program dotyczący zasad i działań" - przekonywał Juncker. UE chce wykorzystać szansę związaną z tym, że jest w dobrej sytuacji gospodarczej, uporała się z największymi kryzysami, ma za sobą także wybory w kluczowych państwach (od Holandii przez Francję po Niemcy i Austrię), aby pokazać obywatelom, że się o nich troszczy. "To czas, gdy UE ma wiatr w żaglach" - podkreślał przewodniczący Komisji.

Przed podpisaniem dokumentu podzieleni na trzy grupy przywódcy unijni wzięli udział w równoległych dyskusjach na temat dostępu do rynku pracy, uczciwego zatrudnienia i jego warunków, a także wspierania zmiany miejsca pracy i zawodu.

Europejski filar spraw socjalnych przewiduje, że bez względu na rodzaj i czas trwania stosunku pracy pracownicy czy samozatrudnieni mają prawo do odpowiedniej ochrony socjalnej. W wytycznych można też przeczytać, że każdy, "kto nie dysponuje wystarczającymi środkami, ma prawo do odpowiedniego dochodu minimalnego zapewniającego godne życie".

Jeśli chodzi o bezrobotnych, to przewiduje się ciągłe i konsekwentne udzielanie wsparcia dostosowanego do ich indywidualnych potrzeb. Osoby długotrwale bezrobotne mają z kolei mieć prawo do "dogłębnej indywidualnej oceny najpóźniej do 18. miesiąca bezrobocia".

Dokument wskazuje też, że niezależnie od rodzaju i czasu trwania stosunku pracy pracownicy mają prawo do sprawiedliwego i równego traktowania w odniesieniu do warunków pracy, dostępu do ochrony socjalnej i szkoleń.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement