Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polish scientists initiated an action that gained popularity all over the world

Polish scientists initiated an action that gained popularity all over the world
"Jak przybywa ktoś z Ukrainy i mówi, że jest pracownikiem naukowym lub studentem, to można skierować tę osobę do stronyscienceforukraine.eu". (Fot. Getty Images)
Moved by the outbreak of the war in Ukraine, scientists from the Institute of Literary Research of the Polish Academy of Sciences initiated an action to help students and scientists from Ukraine. The #ScienceForUkraine initiative they initiated quickly spread around the world.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zaczęło się niepozornie. Tuż po ataku Rosji na Ukrainę kierowany przez dra Macieja Maryla zespół badaczy wschodnioeuropejskich kultur dysydenckich w Instytucie Badań Literackich PAN wystosował list otwarty do środowisk akademickich w całej Europie i na świecie. Potępiono w nim inwazję rosyjskiej armii i postulowano, aby Unia Europejska zadbała o utrzymanie obecności Ukrainy w europejskim obszarze badawczym.

Odzew ze strony społeczności akademickiej z innych krajów był spory i szybko przerodził się w konkretne działania - zbieranie informacji na temat możliwości zatrudnienia dla naukowców z Ukrainy i tworzenia funduszy stypendialnych. Efektem akcji #ScienceForUkraine jest strona internetowa, na której zamieszczane są dostępne oferty.

"Naszą misją jest zbieranie i rozpowszechnianie informacji o możliwościach wsparcia na poziomie uniwersyteckim, krajowym i międzynarodowym dla doktorantów i naukowców bezpośrednio wiązanych z ukraińskim środowiskiem akademickim. Na tej stronie znajdziesz szeroką gamę płatnych stanowisk akademickich dla naukowców, doktorantów lub starszych pracowników, możliwości transferu akademickiego dla studentów studiów magisterskich i licencjackich, a także tymczasowe mieszkania" - czytamy na stronie scienceforukraine.eu.

Po dwóch tygodniach działania w bazie jest około 800 ofert z całego świata, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna - wykorzystane ogłoszenia są z bazy usuwane, ale wciąż pojawiają się nowe. Osoby zainteresowane skorzystaniem z proponowanej pomocy i instytucje mogące taką pomoc zaoferować, powinny kontaktować się z krajowymi koordynatorami, którzy udzielą im wszelkich informacji.

"Naszym marzeniem jest, aby wolontariusz, np. na Dworcu Centralnym, urzędnik w ośrodku pomocowym czy jakikolwiek inny organ administracji wiedział, że jak przybywa ktoś z Ukrainy i mówi, że jest pracownikiem naukowym lub studentem, to można skierować tę osobę do naszej strony, bo tam będzie miała możliwość znalezienia pomocy. Zależy nam, żeby wiedza o tej inicjatywie była jak największa" - zaapelował w podcaście "Nauka XXI wieku" dr Maciej Maryl, koordynator programu, na co dzień adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN, kierownik Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN, literaturoznawca, socjolog i tłumacz.

W tej chwili nadrzędnym celem projektu jest zabezpieczenie bytu osób, które uciekają z Ukrainy, ale organizatorzy podkreślają, że nie chcą, by program prowadził w przyszłości do trwałego "wyciągania" z Ukrainy najwybitniejszych naukowców. Dlatego już myślą o tym, by pomagać poprzez zlecanie badań lub oferowanie pracy zdalnej tym naukowcom, którzy na Ukrainie pozostali. Chcą także po zakończeniu wojny wspierać odbudowę ukraińskiej nauki. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 08.05.2024
    GBP 5.0157 złEUR 4.3195 złUSD 4.0202 złCHF 4.4253 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement