Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

AstraZeneca withdraws Covid-19 vaccine worldwide, citing surplus of newer vaccines

AstraZeneca withdraws Covid-19 vaccine worldwide, citing surplus of newer vaccines
Ta szczepionka - podobnie jak inne preparaty przeciw koronawirusowi - budział wiele kontrowersji... (Fot. Getty Images)
AstraZeneca has begun the worldwide withdrawal of its Covid-19 vaccine due to a “surplus of available updated vaccines” that target new variants of the virus. The announcement follows the pharmaceutical company in March voluntarily withdrawing its European Union marketing authorisation, which is the approval to market a medicine in member states.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przedsiębiorstwo przekazało, że z uwagi na nadwyżkę zmodernizowanych szczepionek spadł popyt na jej preparat Vaxzevria, który już nie jest produkowany ani dostarczany.

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny wcześniej przyznał, że szczepionka może powodować skutki uboczne, takie jak zakrzepy krwi i niska liczba płytek krwi - przypomina agencja Reutera. Wniosek o wycofanie szczepionki został złożony 5 marca, a wszedł w życie 7 maja - podał brytyjski dziennik "Daily Telegraph". 

"Według niezależnych szacunków, w samym pierwszym roku stosowania leku uratowano życie ponad 6,5 miliona osób, a na całym świecie dostarczono ponad 3 miliardy dawek" – czytamy w oświadczeniu firmy.

"Nasze wysiłki zostały docenione przez rządy na całym świecie i są powszechnie uważane za kluczowy element zakończenia globalnej pandemii. Będziemy teraz współpracować z organami regulacyjnymi i naszymi partnerami, aby wytyczyć jasną ścieżkę prowadzącą do zakończenia tego rozdziału i znaczącego wkładu w pandemię Covid-19" - dodają przedstawiciele AstraZeneca.

W 2021 r. firma AstraZeneca zmieniła nazwę swojej szczepionki przeciw Covidowi na Vaxzevria. Preparat został dopuszczony do stosowania u osób w wieku 18 lat i starszych, podawany w postaci dwóch wstrzyknięć, zwykle w mięsień ramienia, w odstępie około trzech miesięcy. W niektórych krajach był również używany jako zastrzyk przypominający.

Szczepionka składa się z innego wirusa z rodziny adenowirusów, zmodyfikowanego tak, aby zawierał gen wytwarzający białko SARS-CoV-2, wirusa wywołującego Covid-19 - nie zawiera jednak samego wirusa i nie może go wywołać.

Chociaż ogólnie stwierdzono, że Vaxzevria jest bezpieczna i skuteczna, niosła ze sobą ryzyko rzadkiego, ale poważnego działania niepożądanego, znanego jako zakrzepica z małopłytkowością (TTS). Rzadki zespół wystąpił u około dwóch do trzech osób na 100 000 zaszczepionych.

Kierownik epidemiologii na Uniwersytecie Deakin w Australii, profesor Catherine Bennett, stwierdziła, że ​​szczepionka odegrała kluczową rolę w światowej walce z wirusem, szczególnie na początku pandemii, kiedy dostępna była ograniczona liczba szczepionek.

"Uratowało to miliony istnień ludzkich i nie należy o tym zapominać" – zauważyła.

W najnowszym zaleceniu dotyczącym szczepionki przeciwko Covid-19 wydanym przez Światową Organizację Zdrowia w kwietniu stwierdzono, że receptury szczepionek przeciwko Covid-19 powinny być ukierunkowane na linię wirusa JN.1, która wypiera istniejące warianty linii XBB.

Czytaj więcej:

Brytyjscy naukowcy wciąż badają wpływ szczepionek przeciwko COVID-19. Oto wyniki najnowszych analiz

Niemcy: Mężczyzna został zaszczepiony przeciw koronawirusowi 217 razy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement