Menu

Huge demand for chefs and catering staff across the country

Huge demand for chefs and catering staff across the country
Irlandzki rynek pracy pozostaje atrakcyjny dla przedstawicieli wielu zawodów. (Fot. Thinkstock)
There has been a huge jump in demand for chefs, hotel workers and restaurant staff across the country Vacancies in the hotel and catering sector increased to 22% year on year, according to the latest stats from IrishJobs.ie.
Advertisement
News available in Polish

Według ostatnich statystyk portalu rekrutacyjnego irishjobs.ie, w drugim kwartale 2017 pojawiło się o 22% więcej niż rok temu ofert zatrudnienia w sektorze cateringu i hotelarstwa. Trend dotyczy całego kraju.

“Kwiecień, maj i czerwiec to szczyt rekrutacyjny w hotelarstwie i cateringu, gdy sektor przygotowuje się do lata. W tym roku odnotowaliśmy 22-procentowy wzrost liczby ofert, co wskazuje na ożywienie w branży” - informuje Orla Moran z IerishJobs.ie.

Specjalistka podkreśla, że choć powszechnie mówi się o niedoborach wykwalifikowanych pracowników w branży IT, to problem ten jednakowo dotyczy gastronomii i hotelarstwa.

“Firmy mają problem ze znajdowaniem doświadczonych osób do obsługi cateringu oraz kucharzy” - podkreśla.

W ostatnim roku ożywienie zapanowało także w sektorze budowlanym. Odnotowano tu 21-procentowy wzrost liczby ofert. Szczególnie poszukiwani są geodeci oraz inżynierowie.

Jednocześnie o 2% wzrosła ilość wakatów w bankach, ubezpieczeniach oraz finansach.

Pracę łatwiej jest dziś znaleźć właściwie we wszystkich sektorach, bezrobocie osiągnęło bowiem poziom najniższy od 9 lat. Tylko w czerwcu liczba osób bez zatrudnienia spadła o 900.

Stopa bezrobocia wynosi aktualnie - według Centralnego Urzędu Statystycznego (CSO) - 6,3%. W czerwcu bez pracy było 139,4 tys. ludzi - to o 42,1 tys. mniej niż rok temu. Dzięki temu Irlandia plasuje się o 3 punkty poniżej średniej krajów strefy euro.

Zdaniem ekonomistów, w nadchodzących miesiącach stopa bezrobocia ma spaść poniżej 6%. Z jednej strony jest to dobry trend, ponieważ oznacza zwiększenie wydatków konsumenckich oraz obniżenie subwencji na opiekę społeczną. Z drugiej jednak specjaliści ostrzegają, że bezrobocie niższe niż 6% jest bliskie pełnego zatrudnienia, a to może grozić przegrzaniem rynku pracy.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 24.04.2018
  GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

  Sport


  Advertisement