Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hospitals looking to recruit Polish nurses

Hospitals looking to recruit Polish nurses
Zatrudnienie tłumaczy kosztowało szpitale 57 000 funtów w 2012 roku; dwa lata wcześniej usługi translatorskie opiewały na kwotę 45 000 funtów. (Fot. Thinkstock)
Hospitals are to hire Eastern European nurses because so many patients cannot speak English, making it hard for doctors to understand their health concerns.

Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zatrudnienie tłumaczy kosztowało szpitale 57 000 funtów w 2012 roku; dwa lata wcześniej usługi translatorskie opiewały na kwotę 45 000 funtów.

Oficjalne dane Rady Pielęgniarstwa i Położnictwa pokazują, że obecnie na terenie Wielkiej Brytanii pracuje 2 473 pielęgniarek polskiego pochodzenia, z czego 210 przybyło w roku poprzednim.

Po raz pierwszy szpitale przyznały, że rekrutacje zagranicznych pracowników służby zdrowia prowadzone są przede wszystkim dlatego, że będą oni w stanie lepiej komunikować się z obcojęzycznymi pacjentami.

Jako pierwszy pomysł ten ma zrealizować szpital w Boston, Lincolnshire (wschodnia Anglia). W mieście tym notuje się najwyższy w całej Wielkiej Brytanii odsetek mieszkańców ze Wschodniej Europy. Z danych spisu powszechnego wynika, że 1 na 10 mieszkańców miejscowości, która liczy 64 000 osób, pochodzi z krajów, które przystąpiły do Unii Europejskiej po 2004 roku - takich jak Polska czy Litwa.

 „Osoby pochodzący ze Wschodniej Europy stanowią duży odsetek mieszkańców naszej społeczności. Ich potrzeby w zakresie służby zdrowia będą rosnąć wraz z wiekiem, dlatego chcemy zapewnić im opiekę pielęgniarek, które będą bardziej wrażliwe na ich problemy, które niejednokrotnie wynikają z bariery językowej” - twierdzi Garry Marsh, zastępca szefa szpitala United Lincolnshire Hospitals Trust.

Jak podaje "Daily Mail", obecnie szpital chce zatrudnić 36 osób posługujących się językiem polskim. W tym celu, na początku przyszłego roku, przedstawiciele szpitala udadzą się do Polski, by przeprowadzić rozmowy rekrutacyjne.

Rzecznik szpitala odmówił odpowiedzi na pytanie dotyczące aktualnej liczby pacjentów pochodzących z Europy Wschodniej. Nie chciał również zdradzić, ile pielęgniarek pochodzenia polskiego pracuje obecnie w szpitalu.

Także w Norfolk (wschodnia Anglia) szpitale rozważają zatrudnienie zagranicznych pielęgniarek.

Pierwsze rozmowy rekrutacyjne z polskimi kandydatkami odbędą się w Krakowie. Zatrudnione pielęgniarki trafią do szpitala Addenbrooke’s w Cambridge.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 08.05.2024
    GBP 5.0157 złEUR 4.3195 złUSD 4.0202 złCHF 4.4253 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement