Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Germany: Weak presence during Polish meeting with candidates for the Bundestag

Germany: Weak presence during Polish meeting with candidates for the Bundestag
Wyboru do Bundestagu zadecydują nie tylko o przyszłym kształcie UE, ale również relacjach Niemiec z Polską. (Fot. Getty Images)
Less than 30 people came to Berlin today for a Polish meeting with German politicians who are candidates for the Bundestag.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Podstawą dwugodzinnej dyskusji były pytania, skierowane wcześniej przez Kongres Polonii Niemieckiej do wszystkich najważniejszych partii biorących udział w wyborach do parlamentu, które odbędą się 24 września.

Wszyscy uczestnicy debaty - Thomas Nord z Lewicy, Katharina Ziolkowski z Wolnej Partii Niemieckiej (FDP) oraz Markus Meckel z SPD - opowiedzieli się za rozwijaniem współpracy z Polską w ramach Trójkąta Weimarskiego, powołanego w 1992 roku z udziałem również Francji.

"Wszystkie niemieckie partie reprezentowane w Bundestagu są świadome swojej historycznej odpowiedzialności wobec Polski" - zapewnił Nord. Jak zaznaczył, parlamentarzyści wszystkich klubów Bundestagu próbują "rozładowywać napięcia" występujące ostatnio we wzajemnych relacjach.

Ziolkowski przypomniała, że inicjatorem Trójkąta Weimarskiego był polityk FDP, ówczesny szef niemieckiej dyplomacji Hans-Dietrich Genscher.

Meckel ocenił, że polityka polskiego rządu wobec UE nie jest jednoznaczna. "Czego chce polski rząd w sprawach europejskich?" - pytał polityk SPD zaangażowany od początku lat 90. w dialog polsko-niemiecki. "Czy Polska będzie przestrzegać unijnego prawa?" - kontynuował socjaldemokrata, nawiązując do krytykowanej w Niemczech reformy polskiego sądownictwa.

Jego zdaniem po wyborach do Bundestagu Niemcy i Francja przyspieszą proces reform UE. "Unijny pociąg odjedzie, a Polska będzie musiała się zdecydować, czy do niego wsiada, czy zostaje na dworcu" - ostrzegł Nord.

Przedstawiciele niemieckich partii zgodni byli co do tego, że niemieckie władze powinny w większym stopniu zadbać o naukę języka polskiego i wspierać dwujęzyczność osób pochodzących z Polski.

Różnice poglądów ujawniły się natomiast w kwestii zasiłków na dzieci. Kandydatka FDP przekazała, że zasiłki na dzieci, które nie przebywają wraz z rodzicami w Niemczech, lecz mieszkają w krajach pochodzenia, powinny być dostosowane do kosztów utrzymania w tych krajach. Poseł Lewicy wyraził natomiast pogląd, że wysokość wszystkich świadczeń dla obywateli UE powinna być identyczna jak dla Niemców.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement