Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

ECJ to rule speedily on European Arrest Warrant case

ECJ to rule speedily on European Arrest Warrant case
Wyrok trybunału może się odbić na systemie działania Europejskiego Nakazu Aresztowania, który dotyczy między innymi Polski. (Fot. Thinkstock)
A judgment in the European Arrest Warrant case sent to the EU's Court of Justice in Luxembourg by the High Court because of concerns about the quality of the Polish justice system is likely within three months.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Status priorytetowy oznacza, że sprawa nie tylko będzie rozpatrywana w trybie ekspresowym, ale także, iż będzie otwarta dla wszystkich innych krajów i instytucji unijnych.

Sprawa dotyczy wstrzymania ekstradycji Polaka. Irlandzki sąd zadecydował o wstrzymaniu wydania Polsce ściganego Artura Celmera, ponieważ ma wątpliwości, czy obecny system sądowniczy w kraju gwarantuje sprawiedliwy proces. Przed podjęciem decyzji zażądał od Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, aby wydał orzeczenie na temat skutków ostatnich zmian w polskim sądownictwie.

Wpływ na ostateczną decyzję sędziów w Strasburgu mogą mieć toczące się obecnie w Polsce prace nad nowelizacją tzw. pakietu ustaw sądowych, których celem jest wyjście naprzeciw dotychczasowym zastrzeżeniom Komisji Europejskiej w stosunku do zmian ustroju sądowego w Polsce.

Wyrok trybunału może się odbić na systemie działania Europejskiego Nakazu Aresztowania, który dotyczy między innymi Polski. Obecnie działa on na podstawie założenia o sprawiedliwym systemie sądowym w Unii Europejskiej.

„Aktualnie trwa proces tłumaczenia wniosku otrzymanego w marcu od sędzi Aileen Donnelly na języki państw członkowskich. Powinno być to gotowe do następnego tygodnia. Przypuszczamy, że Polska, Komisja Europejska i prawdopodobnie wielu innych będą zainteresowani zainterweniowaniem lub zeznawaniem w sprawie” - relacjonuje „Irish Times”.

Sprawa powinna się odbyć w ciągu 5-6 tygodni. Następnie zostanie wydana opinia rzecznika generalnego, po czym ostateczną decyzję wyda sąd.

W marcu polski rząd i niektóre media w kraju zaatakowały irlandzki Sąd Krajowy za wstrzymanie ekstradycji 31-letniego Polaka ściganego za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Prawicowi dziennikarze wytknęli Aillen Donnelly jej homoseksualizm.

W odpowiedzi Stowarzyszenie Sędziów Irlandzkich (AJF) wydało oświadczenie potępiające "personalne ataki i inwektywy". Solidarność z organizacją, a w szczególności z sędzią Donnelly, wykazał jego europejski odpowiednik EAJ.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement