Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: France is the third market for goods from Poland

Brexit: France is the third market for goods from Poland
Po Brexicie do Francji trafia więcej towarów z Polski. (Fot. Getty Images)
Thanks to Brexit, France has become the third largest market for goods from Poland, after Germany and the Czech Republic, said the Polish Economic Institute (PIE).
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak zaznaczył PIE, dzięki Brexitowi wzrosło znaczenie Francji w polskim eksporcie towarów, dzięki czemu wyprzedziła ona Wielką Brytanię. "Opuszczenie przez Wielką Brytanię jednolitego rynku europejskiego skutkowało załamaniem obrotów i zmniejszeniem jej udziału w polskim eksporcie, co zwiększyło znaczenie innych państw" - zwrócili uwagę analitycy.

Udział Francji w polskim eksporcie towarów w okresie styczeń-sierpień 2021 r. wyniósł 5,8 proc. i był o 0,2 pkt. proc. wyższy niż w 2020 r. i o 0,3 pkt. proc. wyższy niż w 2015 r. - ostatnim roku przed referendum brexitowym. "Tym samym Francja stała się trzecim co do wielkości, za Niemcami i Czechami, rynkiem zbytu towarów z Polski" - wynika z analizy zamieszczonej w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Jak zauważyli analitycy, na początku 2021 r. Francji na krótko udało się wyprzedzić Czechy pod względem towarów z Polski.

Eksperci zaznaczyli, że w pierwszych ośmiu miesiącach 2021 r. wysoką dynamiką wzrostu cechowało się kilka grup produktów. "W porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. aż o 118 proc. zwiększyła się wartość eksportu miedzi, o 72 proc. - odbiorników telewizyjnych, o 67 proc. - zmywarek do naczyń, o 58 proc. - urządzeń ortopedycznych" - wyliczono. O ponad 40 proc. wzrosła też sprzedaż materiałów budowlanych z tworzyw sztucznych, mebli do siedzenia, przetworzonego mięsa, części i akcesoriów motoryzacyjnych, części do silników spalinowych oraz drutu izolowanego.

Struktura towarowa polskiego eksportu do Francji jest, z nielicznymi wyjątkami, zbliżona do struktury sprzedaży na rynku niemieckim i "wynika głównie ze wzajemnej polsko-francuskiej współpracy w ramach globalnych łańcuchów dostaw".

Brexit był ciosem dla polskiego eksportu. (Fot. Getty Images)

Trzy najważniejsze grupy produktów (urządzenia elektryczne; pojazdy samochodowe i ich części; komputery oraz wyroby elektroniczne i optyczne) stanowiły w 2020 r. ponad 38 proc. polskiego eksportu do Francji. W porównaniu z eksportem do Niemiec wyższy był udział urządzeń elektrycznych oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. "W eksporcie na rynek francuski większe znaczenie miały także artykuły spożywcze oraz wyroby z gumy i tworzyw sztucznych" - dodano. Z kolei "wyraźnie mniejszy" był udział odzieży, metali, wyrobów metalowych i wyrobów chemicznych.

"Polska staje się coraz ważniejszym partnerem handlowym również dla Francji" - zauważył PIE. W okresie styczeń-sierpień 2021 r. udział Polski w imporcie Francji wyniósł 2,4 proc. i był o blisko 0,6 pkt. proc. wyższy niż w 2015 r. Natomiast o ponad 0,7 pkt. proc. zwiększyło się znaczenie Polski we francuskim eksporcie – w pierwszych miesiącach bieżącego roku jej udział wyniósł 2,5 proc. W badanym okresie Polska była 10. pod względem wielkości zarówno rynkiem zbytu francuskich towarów, jak również dostawcą - dodali analitycy.

Zdaniem PIE o coraz większych korzyściach z polsko-francuskiego handlu towarami może świadczyć rosnące od 2007 r. dodatnie saldo. Przypomniano, że w 2020 r. jego wartość wyniosła 5,5 mld euro, co stanowiło ponad połowę równowartości salda towarowego Polski ogółem.

"Wymiana towarami to tylko część wzajemnej współpracy gospodarczej" - podkreślono. W 2020 r. Francja była szóstym pod względem wartości nabywcą usług świadczonych przez polskie podmioty. Była też trzecim największym bezpośrednim inwestorem zagranicznym w Polsce. "Wartość zainwestowanego kapitału na koniec 2020 r. wyniosła 17,2 mld euro, co stanowiło 8,9 proc. skumulowanych BIZ w Polsce" - podsumowano. 

Czytaj więcej:

Polska drugim największym producentem piwa w UE

Brexit: Rząd UK znów opóźnia kontrole towarów importowanych z UE

UK: Olbrzymie kontenery transportowe zawrócone z portu z powodu problemów z ciężarówkami

Badanie: Brytyjczycy wciąż podzieleni w kwestii Brexitu

Gdzie trafiają śmieci i odpady do recyklingu w Wielkiej Brytanii?

Wpływ Brexitu na gospodarkę będzie "gorszy niż pandemia"

Braki kadrowe w brytyjskich rzeźniach. Tusze muszą być wysyłane do zakładów w UE

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement