Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Where does recycling and rubbish from the UK go?

Where does recycling and rubbish from the UK go?
Wielka Brytania musi zmienić politykę w zakresie recyklingu odpadów. (Fot. BuildPix/Construction Photography/Avalon/Getty Images)
UK Prime Minister Boris Johnson has said that recycling 'doesn't work' and that we have to reduce our use of plastic.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak podaje BBC, w 2016 roku Wielka Brytania wytworzyła 222,9 mln ton odpadów, co stanowi wzrost o 4 proc. w stosunku do 2014 roku. Anglia była odpowiedzialna za 85 proc. tej sumy.

Najwięcej odpadów generuje sektor budowlany i prace związane z wyburzeniami - około 136 mln ton rocznie. Odpady mineralne stanowią 36 proc. całości i obejmują wszystko to, co pozostało po wydobyciu lub eksploatacji złóż i nie może być ponownie wykorzystane.

Najnowsze dostępne dane wykazują, że w 2017 r. brytyjskie gospodarstwa domowe wyprodukowały nieco poniżej 27 mln ton odpadów. Odpowiada to 409 kg na osobę - mniej więcej tyle, ile ważą cztery dorosłe pandy olbrzymie. Składają się na nie głównie resztki jedzenia, gazety, kartony, szklane butelki i plastik. Jednak znacznej części z nich można byłoby uniknąć.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Sussex wykazało, że przeciętna rodzina w Wielkiej Brytanii wyrzuca 20 proc. całej kupowanej żywności, co kosztuje ją nawet 800 funtów rocznie. Wskaźnik poziomu odzyskiwania odpadów z brytyjskich gospodarstw domowych wynosił 45,7 proc. w 2017 r., co oznacza niewielki wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Najwyższy poziom recyklingu w 2017 roku odnotowała Walia – 57,6 proc. Jest to jedyny kraj Wielkiej Brytanii, który przekroczył wyznaczony przez UE cel przewidujący poddanie recyklingowi co najmniej 50 proc. odpadów z gospodarstw domowych do 2020 roku. Kolejne miejsca zajęły Anglia i Szkocja z odpowiednio 45,2 proc. i 43,5 proc. Dane porównawcze nie są dostępne dla Irlandii Północnej po 2014 roku.

Kilka lat temu Chiny ograniczyły przyjmowanie odpadów z tworzyw sztucznych z innych krajów. Na zdjęciu pracownik sortowni odpadów w Chinach. (Fot. FRED DUFOUR/AFP via Getty Images)

Najczęściej poddawanymi recyklingowi materiałami w 2017 roku był papier i tektura, następne w kolejności – to metal i szkło. W przypadku tych materiałów znaczna część recyklingu odbywa się w Wielkiej Brytanii.

Poza samym procesem recyklingu najczęstszym sposobem pozbywania się śmieci w Wielkiej Brytanii jest ich składowanie na wysypiskach – w 2016 r. trafiło tam 24 proc. odpadów.

Mniej więcej dwie trzecie plastikowych odpadów w Wielkiej Brytanii jest wysyłanych za granicę w celu recyklingu - częściowo, aby zredukować koszty. Analiza BBC sugeruje, że Wielka Brytania wyeksportowała 611 tys. ton plastikowych opakowań do innych krajów w ciągu roku przed październikiem 2018 r.

Do stycznia 2018 r.,Chiny importowały większość światowych odpadów z tworzyw sztucznych.
Jednak ze względu na obawy związane ze skażeniem i zanieczyszczeniami środowiska ogłosiły, że nie będą już skupować odpadów plastikowych pochodzących z recyklingu, które nie są w 99,5 proc. czyste. Ilość brytyjskiego plastiku przyjmowanego przez Chiny spadła o 94 proc. w latach 2016-17 i 2017-18. Część tych odpadów przejęły Malezja, Turcja, Polska i Indonezja.

Za granicę wysyłana jest również ogromna ilość metalu i papieru, które trafiają do recyklingu. Według danych brytyjskiego HMRC, w 2018 r. wyeksportowano 9,5 mln ton metalu i 4,5 mln ton papieru, .

Ilość odpadów poddawanych spalaniu w Anglii wzrosła z 10,1 do 10,8 mln ton w latach 2017-18 i częściowo jest to spowodowane spadkiem przyjmowania odpadów plastikowych przez Chiny.

Czytaj więcej:

IKEA skupuje zużyte meble w UK. W zamian daje bony na zakupy

Raport: Brytyjskie odpady wysyłane za granicę, w tym do Polski

"The Guardian": Naukowcy przetwarzają plastikowe butelki na aromat waniliowy

Skandal z udziałem Amazona w UK. Co tydzień niszczy się tysiące niesprzedanych produktów

Raport: Pandemia COVID-19 zwiększyła zanieczyszczenie środowiska w Europie

Anglia chce się pożegnać z plastikowymi sztućcami

Nowa strategia Primarka: "Stawiamy na ekologię i trwałość ubrań"

Karty SIM od Vodafone z plastiku pochodzącego z recyklingu

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement