Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bosch has withdrawn from Russia. Germany's economy ministry is investigating whether the company sup

Bosch has withdrawn from Russia. Germany's economy ministry is investigating whether the company sup
Firma została założona w 1886 r. w Stuttgarcie przez Roberta Boscha. (Fot. THOMAS KIENZLE/AFP via Getty Images)
According to the weekly magazine 'Spiegel', the German Ministry of Economic Affairs has opened an investigation into the electronics company Bosch. The aim is to clarify whether the company has violated the export ban on goods. Components from this company were to be used in Russian wax vehicles.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w minioną niedzielę w programie telewizji ARD, że Ukraińcy znaleźli rosyjskie wozy piechoty. "Zajrzeliśmy do wnętrza jednego z tych pojazdów i zobaczyliśmy, że jeden z głównych komponentów, który pomaga zasilać pojazd, został dostarczony przez firmę Bosch" - oświadczył.

Jego zdaniem Bosch "od lat dostarcza części niezbędne dla rosyjskich maszyn wojskowych, by te pojazdy mogły wkraczać na Ukrainę i niszczyć nasze miasta".

Bosch odrzucił te zarzuty - pisze "Spiegel". Wspomniany przez ministra podzespół nie został dostarczony przez Boscha producentowi maszyny, choć zszedł z taśmy produkcyjnej tej firmy. "Oczywiście przestrzegamy wszystkich obecnych i przyszłych wymogów prawnych, w tym sankcji" – stwierdzono w komunikacie.

Bosch wyjaśnia, że "natychmiast rozpoczęto intensywną kontrolę". Chodzi o "zwykłe sterowniki do pojazdów użytkowych". Bosch nie dostarczał ich bezpośrednio producentom pojazdów. "W przypadku zamówień na części zamienne dla handlu i warsztatów firma Bosch nie przyjmuje już nowych zamówień z Rosji i rosyjskich producentów samochodów, a także wstrzymała dostawy istniejących zamówień w Rosji".

Według informacji tygodnika "Spiegel" federalne ministerstwo gospodarki rozpoczęło dochodzenie w sprawie koncernu elektronicznego Bosch.

"Celem jest wyjaśnienie, czy przedsiębiorstwo naruszyło zakaz eksportu towarów, które mogą być wykorzystywane zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych. Federalny Urząd Gospodarki i Kontroli Eksportu przygotowuje odpowiednią procedurę. Odnosi się to do naruszenia reżimu sankcji UE, które od czasu aneksji Krymu w 2014 r. przez Rosję zezwalają na wywóz towarów podwójnego zastosowania pod pewnymi warunkami" - pisze gazeta.

Ministerstwo Gospodarki wyjaśniło, że rząd federalny niezwłocznie przekazuje informacje o naruszeniach sankcji właściwym organom dochodzeniowym i prokuratorskim. Według informacji gazety zostało to już zrobione.

Oprócz podzespołów dla przemysłu samochodowego firma Bosch produkuje również urządzenia gospodarstwa domowego, elektronarzędzia oraz sprzęt przemysłowy i budowlany. Według raportu rocznego 2020 Bosch prowadzi kilka zakładów w Rosji, w tym w Petersburgu i Moskwie - przypomina "Spiegel".

Dzisiaj kierownictwo firmy poinformowało, że wstrzymuje produkcję we wszystkich swych zakładach na terenie Rosji.

Robert Bosch GmbH to niemieckie przedsiębiorstwo technologiczne z siedzibą w Gerlingen. Zajmuje się produkcją techniki przemysłowej, urządzeń gospodarstwa domowego oraz technicznego wyposażenia budynków. Działa w wielu krajach na całym świecie.

Czytaj więcej:

Brytyjskie ministerstwo obrony: Rosja szuka alternatyw, by uzupełnić straty bojowe

Brytyjski minister finansów: Nie ma argumentów dla nowych inwestycji w Rosji

Portal śledczy: Francja sprzedawała Rosji sprzęt wojskowy wykorzystywany na wojnie w Ukrainie

Polska zapleczem produkcyjnym Europy? Coraz więcej firm wycofuje się z Rosji

Niektóre zachodnie marki nie są w stanie wycofać się Rosji

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement