Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Apple pays Ireland first tranche of disputed taxes

Apple pays Ireland first tranche of disputed taxes
Za pośrednictwem utworzonych w 1980 roku irlandzkich spółek córek Apple realizuje znaczną część swej międzynarodowej działalności komercyjnej. (Fot. Getty Images)
Apple has paid 1.5 billion euros ($1.76 billion) into an escrow account set up by the Irish government to hold 13 billion euros in disputed taxes, Finance Minister Paschal Donohoe said on Friday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Władze Irlandii utworzyły specjalny rachunek powierniczy, na który mają wpłynąć zaległe daniny. Według Donohoe, Apple wpłaciło właśnie pierwszą transzę w wysokości 1,5 mld euro.

W marcu br. Irlandia wynajęła Amundi, BlackRock Investment Management i Goldman Sachs Asset Management do zarządzania rachunkiem i dokonywania inwestycji o niskim poziomie ryzyka, aby tym samym chronić interesy irlandzkiego podatnika.

KE zażądała pod koniec sierpnia 2016 r., by w Irlandii, gdzie Apple ma swą europejską siedzibę, tamtejszy fiskus wyegzekwował od amerykańskiej korporacji ok. 13 mld euro niezapłaconych podatków za lata 2003–2014. W trakcie śledztwa Bruksela doszła do wniosku, że Dublin zapewnił firmie niedopuszczalne przywileje podatkowe, dzięki czemu przez lata płaciła ona podatki znacznie niższe niż inne przedsiębiorstwa.

KE wskazała, że efektywna stawka podatku od zysku płaconego przez dwie zarejestrowane w Irlandii spółki córki Apple'a obniżyła się z 1 proc. w roku 2003 do 0,005 proc. w roku 2014 - co należy traktować jako niedozwoloną pomoc publiczną.

W październiku 2017 roku Komisja Europejska pozwała Irlandię do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z tym, że rząd tego kraju nie odzyskał od Apple zaległych podatków. Władze Irlandii uznały decyzję "za wyjątkowo godną ubolewania", zwłaszcza w związku z tym, że "sprawa dotyczy tak wielkiej sumy do odzyskania".

Za pośrednictwem utworzonych w 1980 roku irlandzkich spółek córek Apple realizuje znaczną część swej międzynarodowej działalności komercyjnej. Spółki te partycypują w kosztach prac badawczo-rozwojowych, otrzymując w zamian prawa do własności intelektualnej i udział w zyskach. Irlandia, a także kraje Beneluxu są krytykowane przez większe państwa unijne za umożliwianie międzynarodowym korporacjom unikania płacenia podatku od zysku wypracowanego w państwach UE.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement