Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

An 'inverted' supermarket has been created in Amsterdam, where you can bring in products rather than

An 'inverted' supermarket has been created in Amsterdam, where you can bring in products rather than
Na pomysł stworzenia "odwróconego" supermarketu wpadli pracownicy Banku Żywności. (Fot. Getty Images)
An 'inverted' supermarket was launched in the Dutch capital yesterday - customers are expected to bring goods to it, not buy them. These will be distributed to 4 000 needy residents of the capital. According to the Food Bank, their number increased by 30% during the Covid-19 pandemic.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"To, co otrzymujemy od supermarketów, ma często krótką datę ważności" – poinformował Freek Wessels, skarbnik Banku Żywności, cytowany przez portal NOS. Wyjaśnił, że szukano rozwiązania tego problemu i wówczas narodziła się idea "odwróconego supermarketu". Znajduje się on w sercu stolicy przy ulicy Prinsengracht.

To pomysł młodych wolontariuszy. Odwiedzający supermarket są proszeni o przyniesienie jak największej ilości niepsujących się produktów. Pierwszego dnia zebrano ponad czterdzieści skrzyń pełnych konserw, past do zębów, tabliczek czekolady oraz innych artykułów. "W obliczu zbliżających się świąt bardzo przyda nam się dodatkowa pomoc" – przyznał Wessels.

Tymczasem według danych Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS), w Amsterdamie rośnie liczba milionerów. W 2020 r. ponad 20 tys. gospodarstw domowych stolicy posiadało majątek powyżej miliona euro. Oznacza to, że odsetek milionerów w Amsterdamie wzrósł ponad dwukrotnie w ciągu pięciu lat - zauważa CBS.

Amsterdam wyrasta zatem na miasto bogatych ludzi. Według najnowszych danych urzędu 35 proc. populacji ma wysokie dochody, w porównaniu z 29 procentami w 2011 roku.

Liczba mieszkańców o niskich dochodach w ciągu dziesięciu lat spadła z 51 do 47,5 proc. Natomiast klasa średnia powoli wymiera, do tej grupy należy tylko 18 procent Amsterdamczyków.

Wiele osób o średnich dochodach, np. nauczycieli i pielęgniarek, opuszcza miasto. Zdaniem CBS wynika to głównie z powodu cen domów i wysokich czynszów, które stały się dla nich nieosiągalne.

Czytaj więcej:

UK: Żywność coraz droższa, nie tylko przez Brexit

Polacy marnują żywność na potęgę. Problemem nieprzemyślane zakupy

Badanie: Blisko 70 proc. Polaków ogranicza zakupy przez rosnące ceny

Hiszpania z najwyższym "wskaźnikiem biedy" w UE

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement