Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poland ‘on path to Polexit’ after judges rule national laws supersede EU

Poland ‘on path to Polexit’ after judges rule national laws supersede EU
"Oddanie pierwszeństwa prawu europejskiemu oznaczałoby utratę suwerenności naszego kraju" - twierdzi polski rząd. (Fot. Getty Images)
A Polish court has ruled that placing EU law over the country’s domestic law is unconstitutional, a verdict that could have serious repercussions for Poland’s position within the EU.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego budzi poważne obawy w związku z prymatem prawa unijnego i autorytetem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przekazała Komisja Europejska.

"Komisja podtrzymuje i potwierdza podstawowe zasady porządku prawnego Unii, a mianowicie, że: prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi; wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych" - podała KE dodając, że przeanalizuje szczegółowo orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego i zdecyduje o dalszych krokach.

"Komisja nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy Traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii" - podkreślono.

"Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa, których należy przestrzegać we wszystkich państwach członkowskich. Prawa Europejczyków wynikające z traktatów muszą być chronione bez względu na to, gdzie mieszkają w Unii Europejskiej. Zadaniem Komisji Europejskiej jest czuwanie nad prawidłowym funkcjonowaniem porządku prawnego Unii i będzie ona nadal to zapewniać" - podała KE.

"W tym wyroku chodzi tylko o jedno - o zabezpieczenie skoku PiS na wolne polskie sądy i niezależnych polskich sędziów; by to na Nowogrodzkiej ustalano, jakie są w Polsce wyroki sądów" - podsumował senator Marcin Bosacki (KO) na wspólnej konferencji z innymi przedstawicielami większości senackiej.

"Wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza kurs na konfrontację z Unią i realne problemy z pozyskiwaniem środków europejskich" - ocenił z kolei wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Jego zdaniem może być to pierwszy krok w stronę wychodzenia z UE.

"Wyrok TK to nie początek sporu z UE, a jego kolejny etap i nic jakościowo tak bardzo nowego; przecież dyskusje toczą się od sześciu lat" - tłumaczył dzisiaj wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Europejskie media oceniają dzisiaj, że polski rząd daje wyraźny sygnał, że jest "na drodze do Polexitu". 

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Davide Sassoli podkreśla z kolei, że werdykt polskiego Trybunału nie może pozostać bez konsekwencji, a prymat prawa europejskiego jest bezdyskusyjny.

Czytaj więcej:

KE pozywa Polskę do TSUE "w celu ochrony niezawisłości polskich sędziów"

TSUE: Polska praktyka delegowania sędziów niezgodna z prawem UE

Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w UE

500 tys. euro dziennej kary dla Polski. Decyzja TSUE ws. Turowa

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 08.05.2024
    GBP 5.0157 złEUR 4.3195 złUSD 4.0202 złCHF 4.4253 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement