Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Walijska whisky single malt uzyskała specjalny status produktu chronionego po Brexicie

Walijska whisky single malt uzyskała specjalny status produktu chronionego po Brexicie
Whisky produkowana w Walii otrzymała status produktu chronionego, podobnie jak walijska jagnięcina. (Fot. Getty Images)
Walijska whisky single malt jest pierwszym produktem alkoholowym, który otrzymał status produktu chronionego z oznaczeniem jego pochodzenia geograficznego (GI) od czasu ustanowienia tego systemu certyfikacji w 2021 r. po Brexicie - podał serwis stacji BBC.
Reklama
Reklama

Popularność tego trunku wzrosła od momentu odrodzenia jego produkcji 20 lat temu, a obecnie jest eksportowany do ponad 45 krajów. Przewiduje się, że ten alkohol wygeneruje w tym roku przychody sięgające 23 mln funtów.

Cztery destylarnie wzięły udział w finałowej walce o przyznanie statusu GI: Penderyn, In the Welsh Wind, Da Mhile i Coles. Szef Penderyn, Stephen Davies, przyznał, że uzyskanie tego statusu jest "znaczącym kamieniem milowym".

W sumie już 20 produktów spożywczych i napojów jest objętych oficjalnią ochroną w Walii, w tym sól morska z Anglesey, ser z Caerphilly, szynka z Carmarthen, małże z Conwy, śliwki z Denbigh, wczesne ziemniaki z Pembrokeshire, walijski chleb laverbread, ryby troć i łosoś, a także walijskie wino, cydr, pory, wołowina, jagnięcina i wieprzowina.

Minister ds. obszarów wiejskich Lesley Griffiths podkreśliła, że produkcja walijskiej whisky odgrywa "ważną rolę w sektorze żywności i napojów" w Walii.

Status UKGI ustanowiono w celu objęcia niektórych brytyjskich produktów spożywczych i napojów ochroną prawną przed podróbkami po wystąpieniu UK z UE, która posiada własny system takiej ochrony.

Z kolei minister ds. żywności i rolnictwa Therese Coffey stwierdziła, że przyznanie walijskiej whisky statusu GI "dowodzi, że rząd Wielkiej Brytanii jest gotowy wspierać najlepsze brytyjskie produkty spożywcze i napoje z całego kraju - w celu wzmocnienia sprzedaży w kraju i za granicą, tworzenia miejsc pracy i rozwoju krajowej gospodarki".

Czytaj więcej:

Nowy system zezwoleń na wjazd do krajów UE (ETIAS) zacznie obowiązywać Brytyjczyków od nowego roku

Mięso z Polski na cenzurowanym w UK

Rolnicy w UK: Przywracenie przyrody do "dzikiego stanu" zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu

Piers Morgan zmienia ton w sprawie Brexitu. "Może czas na kolejne referendum?"

Brytyjskie fabryki eksportują do UE coraz więcej towarów

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.04.2024
    GBP 5.0509 złEUR 4.3190 złUSD 4.0346 złCHF 4.4259 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama