Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The UK is the most miserable place in the world except for one country

The UK is the most miserable place in the world except for one country
Mieszkańcy UK nie czują się obecnie zbyt szczęśliwi. (Fot. HENRY NICHOLLS/AFP via Getty Images)
The UK is now the most miserable place in the world – except for one other country, a ‘worrying’ new mental wellbeing report has found.
With the Covid pandemic still in fresh memory and many struggling with the cost-of-living crisis, it may not come as a total surprise that Britain didn’t score on top of the list for wellness. However, just how low we fared is alarming.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Biorąc pod uwagę to, że wciąż mamy świeżo w pamięci pandemię Covid, a wiele osób zmaga się z kryzysem związanym z kosztami utrzymania, nikogo nie powinno dziwić, że UK nie znalazło się na szczycie listy pod względem dobrego samopoczucia. Jednak to, jak słabo wypadło Zjednoczone Królestwo, jest alarmujące - podkreśla portal Metro.co.uk.

Wielka Brytania zajęła 70. miejsce na 71 krajów pod względem poziomu ogólnego dobrego samopoczucia psychicznego, co dało jej średni wynik 49 punktów w porównaniu do 65 na całym świecie. Gorzej pod tym względem wypadł tylko środkowoazjatycki Uzbekistan.

Najnowszy raport, opracowany przez naukowców z amerykańskiego ośrodka analitycznego Sapien Labs, wykazał, że kondycja psychiczna ludzi w 2023 r. nadal nie powróciła do poziomu sprzed pandemii.

Badanie koncentrowało się na nastrojach i perspektywach, społecznej tożsamości, popędach i motywacji, zdolnościach adaptacyjnych i odporności, funkcjach poznawczych oraz połączeniu umysłu z ciałem.

Bazując na odpowiedziach ponad 500 000 osób z 71 krajów, eksperci stwierdzili, że niskie wyniki w bogatszych krajach można uzasadnić zbyt częstym korzystaniem ze smartfonów w młodym wieku, spożywaniem ultra-przetworzonej żywności (UPF) oraz rozpadem przyjaźni i więzi rodzinnych - innymi słowy, samotnością.

Największy odsetek osób, które przyznały, że nie czują się dobrze, to mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA, a 35% respondentów w UK podało, że są przygnębieni lub zmagają się z problemami.

Wskaźnik poczucia dobrostanu wśród osób powyżej 65. roku życia utrzymuje się na stałym poziomie, ale nie było tak w żadnej innej grupie wiekowej.

Młodzi ludzie są grupą najsilniej dotkniętą kryzysem w ośmiu krajach anglojęzycznych, a poziom dobrostanu wśród osób w wieku 18-24 lat wykazuje najniższy wzrost od 2020 roku. (Fot. Getty Images)

Co niepokojące, młodzi ludzie są grupą najsilniej dotkniętą kryzysem w ośmiu krajach anglojęzycznych, a poziom dobrostanu wśród osób w wieku 18-24 lat wykazuje najniższy wzrost od 2020 roku.

W przypadku UK, dane te świadczą o trudnym okresie dla młodych dorosłych i uboższych rodzin, które musiały stawić czoła dwóm recesjom gospodarczym w ciągu zaledwie czterech lat, kryzysowi związanemu z kosztami życia oraz problemami na rynku nieruchomości naznaczonemu gwałtownie rosnącymi czynszami i cenami domów.

W ośmiu krajach anglojęzycznych śledzonych od 2019 r., w tym w Wielkiej Brytanii, średni poziom wskaźnika Mental Health Quotient (MHQ) spadł o 8% w latach 2019-2020. Z kolei tylko 26% osób w Tadżykistanie, Bangladeszu i Syrii stwierdziło, że są przygnębione lub zmagają się z trudnościami.

Mniej zamożne kraje w Afryce i Ameryce Łacińskiej uzyskały najwyższe wyniki pod względem poziomu dobrostanu, przy czym pierwsze miejsce zajęła Dominikana, a tuż za nią uplasowały się Sri Lanka i Tanzania.

Liczba osób, które przyznały, że są przygnębione lub zmagają się z trudnościami, znacznie wzrosła od czasów sprzed pandemii do 2023 r. i prawie nie uległa zmianie we wszystkich krajach.

Dobrostan psychiczny zdefiniowano jako zdolność jednostki do radzenia sobie z codziennym stresem i przeciwnościami losu oraz do wnoszenia owocnego wkładu w życie społeczne. Anonimowa ankieta internetowa MHQ pozwoliła ocenić zdolności poznawcze i emocjonalne, aby określić ogólny wynik dotyczący dobrostanu psychicznego badanych.

Badanie nie do końca jest obiektywne, ponieważ w ankiecie mogły wziąć udział tylko osoby posiadające dostęp do internetu w swoim kraju, co oznacza, że osoby ankietowane w mniej rozwiniętych krajach były prawdopodobnie zamożniejsze i lepiej wykształcone, co czyni ich sytuację życiową bliższą typowym mieszkańcom krajów rozwiniętych - podkreśliła badaczka Sapien Labs, dr Tara Thiagarajan.

Niestety, Polski zabrakło w tym raporcie.

Czytaj więcej:

USA: Meta oskarżona o uzależnienie dzieci od mediów społecznościowych

Młodzi ludzie w UK rezygnują z podejmowania pracy z powodu zbyt wysokich kosztów

Choroby serca najczęstszą przyczyną rezygnacji z pracy wśród brytyjskich pracowników

UK: 20-latkowie bardziej schorowani niż 40-latkowie. Odbija się to na rynku pracy

Brytyjscy nastolatkowie uważają, że będą mieli gorsze życie niż ich rodzice

Cztery na pięć billboardów reklamowych instalowanych w Anglii i Walii przypada na uboższe regiony

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 14.05.2024
    GBP 4.9741 złEUR 4.2812 złUSD 3.9701 złCHF 4.3737 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement