Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Alcohol deaths rise to highest level in 14 years

Alcohol deaths rise to highest level in 14 years
Liczba osób w Szkocji, których śmierć była spowodowana nadużywaniem alkoholu znów wzrosła. (Fot. Getty Images)
The number of people in Scotland whose death was caused by alcohol has risen again to the highest level in 14 years.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zgony wśród mężczyzn - których liczba pozostała na tym samym poziomie 836 - ponownie stanowiły około dwóch trzecich wszystkich zgonów spowodowanych nadużywaniem alkoholu. Wśród kobiet liczba zgonów wzrosła o 31 przypadków, do 440.

Wskaźnik śmiertelności z przyczyn powiązanych z konsumpcją alkoholu wzrósł do 22,9 zgonów na 100 000 osób w 2022 r. z poziomu 22,3 w roku poprzednim. NRS zaznaczył, że nie uznaje tego wzrostu za "statystycznie istotny".

Ponadto wskaźnik śmiertelności z powodu nadużywania alkoholu był 4,3 razy wyższy w najbardziej ubogich regionach Szkocji w porównaniu z najmniej ubogimi rejonami, choć NRS stwierdził, że "różnice pod tym względem" zmalały. Dla porównania, w najbardziej ubogich regionach odnotowano 1,8 razy więcej zgonów z jakichkolwiek przyczyn niż w najmniej ubogich.

Liczba zgonów spowodowanych przez alkohol była również wyższa niż liczba zgonów związanych z narkotykami w 2022 r., po tym jak dane opublikowane w zeszłym tygodniu wykazały, że liczba zgonów wywołanych zażywaniem narkotyków w Szkocji spadła po raz pierwszy od pięciu lat.

Największy w kraju obszar podlegający organom ochrony zdrowia NHS - Greater Glasgow and Clyde - odnotował największą liczbę zgonów (326), a kolejne miejsca zajęły NHS Lanarkshire (200) i NHS Lothian (obejmujący Edynburg) (153). Większość zgonów dotyczyła alkoholowych chorób wątroby jako podstawowej przyczyny śmierci - w sumie 778.

Minister ds. rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii Elena Whitham podkreśliła, że konieczne są dalsze działania w celu ograniczenia negatywnych następstw nadużywania alkoholu.

Szkocja stała się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził minimalne ceny jednostkowe (MUP) za alkohol, pierwotnie na poziomie 50 pensów, w maju 2018 roku.

Badanie finansowane przez szkocki rząd opublikowane w marcu br. wskazywało, że wprowadzenie tego systemu w Szkocji doprowadziło do mniejszej liczby zgonów związanych z alkoholem w porównaniu z sytuacją w Anglii.

Czytaj więcej:

Szkocja: Wprowadzenie minimalnych cen na alkohol zmniejszyło liczbę zgonów

Szkocja: Debata na temat rosnącej liczby zgonów z powodu alkoholu

UK: Rośnie akcyza na wino i alkohole wysokoprocentowe, choć spada na wina musujące

Puby w Anglii i Walii wciąż będą mogły sprzedawać alkohol na wynos

Zaostrzenie przepisów drogowych. Od 1 października za jazdę po alkoholu można stracić samochód

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement