Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Report: More than one million UK children affected by extreme poverty in 2022

Report: More than one million UK children affected by extreme poverty in 2022
Połowa gospodarstw domowych doświadczających skrajnego ubóstwa starała się przeżyć za mniej niż 85 funtów tygodniowo po odliczeniu kosztów mieszkaniowych. (Fot. Getty Images)
More than one million children in the UK experienced the most extreme form of poverty last year - that is, their families could not afford to feed, clothe, keep themselves hygienic or keep warm - according to a report published today by the Joseph Rowntree Foundation (JRF).
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według badania JRF, 1,8 mln brytyjskich gospodarstw domowych, w których mieszka prawie 3,8 mln osób, w tym 1 mln dzieci, w którymś momencie 2022 r. doświadczyło skrajnej formy ubóstwa.

To oznacza, że w okresie od 2017 do 2022 r. liczba gospodarstw domowych, które doświadczyły skrajnego ubóstwa, wzrosła o 122 proc., liczba osób mieszkających w nich - o 148 proc., a liczba dzieci - o 186 proc.

Skrajne ubóstwo jest definiowane jako niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb, aby pozostać ciepłym, suchym, czystym i najedzonym - albo z powodu braku odzieży, ogrzewania, dachu nad głową lub żywności, albo dlatego, że dochód gospodarstwa domowego spada poniżej minimalnego poziomu po odliczeniu kosztów mieszkaniowych - od 95 funtów tygodniowo dla samotnej osoby dorosłej do 205 funtów tygodniowo dla pary z dwójką dzieci.

Jak wskazuje JRF, połowa gospodarstw domowych doświadczających skrajnego ubóstwa starała się przeżyć za mniej niż 85 funtów tygodniowo po odliczeniu kosztów mieszkaniowych, a jedna czwarta nie odnotowała żadnych dochodów.

Raport JRF przypisuje wzrost liczby osób doświadczających skrajnego ubóstwa połączeniu bardzo niskich dochodów, rosnących kosztów utrzymania i wysokiego poziomu zadłużenia. Wskazano również, że system świadczeń socjalnych nie chroni wszystkich; zasiłki dostaje 72 proc. osób doświadczających skrajnego ubóstwa.

"Tak duże ubóstwo nie powinno mieć dziś miejsca w Wielkiej Brytanii, a brytyjskie społeczeństwo nie będzie tolerować nędzy na taką skalę. Rząd nie jest bezradny w podejmowaniu działań: decyduje się ich nie podejmować. Odwrócenie fali nędzy jest pilną misją moralną, która przemawia do naszego podstawowego człowieczeństwa i potrzebujemy politycznego przywództwa dla tej misji. Dlatego też wzywamy wszystkie partie polityczne do przedstawienia jasnych propozycji podjęcia tego wyzwania w trybie pilnym" - oświadczył Paul Kissack, dyrektor naczelny JRF.

Badanie wykazało, że skrajne ubóstwo - niegdyś w dużej mierze ograniczone do imigrantów niekwalifikujących się do pomocy społecznej - jest obecnie doświadczane głównie przez obywateli Wielkiej Brytanii otrzymujących świadczenia socjalne, a coraz częściej przez rodziny. Jedno na 10 gospodarstw domowych w takiej sytuacji składało się z pracujących dorosłych.

Nadal jednak imigranci proporcjonalnie znacznie częściej niż Brytyjczycy doświadczają skrajnego ubóstwa - w 2022 r. w takiej sytuacji znalazło się 488 tys. imigrantów.

Nieproporcjonalnie mocno na skrajne ubóstwo narażone były też osoby niepełnosprawne i osoby cierpiące na długotrwałe przewlekłe schorzenia oraz osoby czarnoskóre. Ci ostatni stanowią 12 proc. dotkniętych skrajnym ubóstwem, choć ich odsetek w całości populacji wynosi 4 proc.

Czytaj więcej:

Liczba dzieci w UK żyjących w ubóstwie wciąż "alarmująco wysoka"

Londyn: Koszty wynajmu domów doprowadzają rodziny do ubóstwa

Shrinkflacja: Czym jest i dlaczego wywołuje niepokój wśród Brytyjczyków

Co czwarty rodzic w Londynie przyznaje, że wyżywienie rodziny jest trudnym wyzwaniem

Rekordowa liczba paczek żywnościowych zostanie rozdana tej zimy w UK

Nawet milion londyńczyków pobiera zasiłki Universal Credit

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement