Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Powstanie specjalna grupa ds. brytyjskiego referendum

Powstanie specjalna grupa ds. brytyjskiego referendum
Wielka Brytania przygotowuje się do referendum i będzie ono bardzo istotne dla całej Europy, nie tylko dla Komisji... (Fot. Thinkstock)
Komisja Europejska powoła grupę zadaniową, która ma zajmować się planowanym na 2017 r. brytyjskim referendum ws. przyszłości tego kraju w UE. W ramach ogłoszonych zmian na najwyższych stanowiskach swoją pozycję w KE zmieni 11 dyrektorów generalnych.
Reklama
Reklama

Stojący dotychczas na czele dyrekcji ds. stabilności finansowej, usług finansowych i rynków kapitałowych Brytyjczyk Jonathan Faull został oddelegowany do kierowania grupy zadaniowej ws. referendum, jakie w 2017 r. ma się odbyć na Wyspach.

"Wielka Brytania przygotowuje się do referendum i będzie ono bardzo istotne dla całej Europy, nie tylko dla Komisji. Jonathan Faull jest osobą, która może w bardzo sprawny sposób poprowadzić nasze prace ws. postulatów brytyjskich dotyczących reform w UE" - wyjaśniła wiceszefowa KE ds. budżetu i zasobów ludzkich Kristalina Georgiewa.

Grupa ma zacząć działać od 1 września. Faull już przygotowuje jej strukturę. Według słów Georgiewej, będzie on raportował bezpośrednio do szefa KE Jeana-Claude'a Junckera.

W ramach zmian w Komisji, nowym sekretarzem generalnym tej instytucji został Holender Alexander Italianer, który dotychczas pełnił funkcję szefa dyrekcji generalnej ds. konkurencji. Z kolei zwolnione przez niego stanowisko obejmie od 1 września Niemiec, szef gabinetu poprzedniego szefa KE Jose Barroso, Johannes Laitenberger. Dla Polski to ważna nominacja, gdyż w dyrekcji ds. konkurencji podejmowane są decyzje dotyczące pomocy publicznej. Tymczasem na rozstrzygnięcie czeka zgłoszona przez Polskę notyfikacja ws. pomocy publicznej dla kopalń.

Wśród dyrektorów generalnych i wicedyrektorów, którzy zostali przeniesieni na inne pozycje lub awansowani, nie ma Polaków. Swoją pozycję utrzymał dyrektor generalny dyrekcji ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Jerzy Plewa.

Mianowanie Italianera na sekretarza generalnego KE wywołało wśród dziennikarzy spekulacje, czy inny Holender, Jeroen Dijsselbloem, utrzyma stanowisko przewodniczącego eurogrupy (kieruje spotkaniami ministrów finansów państw strefy euro). W mediach pojawiają się informacje, że mógłby go zastąpić Hiszpan Luis de Guindos.

Georgiewa oświadczyła, że decyzje te nie łączą się, ponieważ KE nie ma żadnego wpływu na obsadzanie stanowiska szefa eurogrupy. Decyzje o tym podejmują państwa strefy euro. Trwająca 2,5 roku kadencja aktualnego szefa tego nieformalnego, ale bardzo ważnego ciała decyzyjnego kończy się w lipcu. Dijsselbloem chce się ubiegać o reelekcję, ale może mieć z tym problemy, gdyż według mediów Niemcy stawiają na hiszpańskiego ministra finansów.

W Komisji Europejskiej jest 33 dyrektorów generalnych oraz 36 wicedyrektorów generalnych.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama