Ponad połowa firm chce zatrudnić Ukraińców na dłużej niż rok
Według firmy rekrutacyjnej Antal, 56 proc. polskich pracodawców chciałoby zatrudnić pracowników z Ukrainy na dłużej niż rok. 8 z 10 pracodawców deklaruje chęć zatrudnienia na umowę o pracę.
Głównym warunkiem zatrudnienia jest znajomość angielskiego - wymaga tego 7 z 10 pracodawców (73 proc.). Tymczasem znajomości polskiego oczekuje 6 z 10 (59 proc.) pracodawców. Znajomość angielskiego jest ważniejsza niż doświadczenie w branży, którego wymaga 58 proc. firm. Według analityków Antal, "wyzwaniem może okazać się zatrzymanie w Polsce specjalistów mówiących po angielsku". Według nich, zachodnie rynki mogą kusić ich wyższymi płacami.
Z kolei wykształcenia kierunkowego i "wysokiej motywacji do pracy" od ukraińskich specjalistów i menedżerów oczekuje odpowiednio 42 i 39 proc. pracodawców.
"Potencjał, jaki długoterminowo mogą przynieść ze sobą pracownicy z Ukrainy, doceniają przede wszystkim sektory, które od dłuższego czasu mierzą się z niedoborami kadrowymi, w tym brakami specjalistów i menedżerów" - napisano w komentarzu. Wśród branż cierpiącymi na braki kadrowe wymieniono m.in. IT, budownictwo, transport i logistykę.
➡️ 77% pracodawców w badaniu przeprowadzonym przez Antal deklaruje chęć zatrudnienia pracowników z Ukrainy na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich
— Antal: rynek pracy (@AntalPolska) March 28, 2022
Dowiedz się więcej: https://t.co/jQHdmOTQeW#Ukraina #rynekpracy pic.twitter.com/7ZeUCdMRey
Antal podkreślił, że istnieje ryzyko odpływu ukraińskich specjalistów na Zachód. "W związku z tym szczególnie ważne jest stwarzanie jak najlepszych warunków dla uchodźców, w tym wsparcia w nauce naszego języka, znalezieniu mieszkania czy opieki nad dziećmi dla przybywających do naszego kraju Ukrainek i Ukraińców" - podkreślono.
Analitycy przypomnieli dane GUS, według których na koniec IV kwartału 2021 r. w Polsce było 137,4 tys. wolnych miejsc pracy. "To o prawie 63 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku" - zauważyli. "Najwyższy wskaźnik wakatów odnotowano w sektorach: informacja i komunikacja, budownictwo, działalność naukowa i techniczna oraz transport i gospodarka magazynowa" - dodano.
"75 proc. przedstawicieli transportu i logistyki liczy, że napływ Ukraińców długofalowo zwiększy pulę pracowników i wzmocni branżowy rynek pracy" - wskazano. W branży IT i telekomunikacji takie zdanie ma 61 proc., w sektorze budowlanym 57 proc.
Napływ pracowników z Ukrainy obserwuje sektor farmacji i sprzętu medycznego, w którym 54 proc. pracodawców "wypatruje pozytywnych zmian w puli dostępnych pracowników". "Zdecydowanie na plus taką możliwość oceniają również branża BPO/SSC, FMCG oraz produkcja przemysłowa" - dodano.
Antal to firma zajmująca się rekrutacją specjalistów i menedżerów oraz doradztwem HR. W Polsce jest obecna od 1996 roku.
Czytaj więcej:
"Rzeczpospolita": Pracodawcy czekają na Ukraińców
31 proc. firm w Polsce planuje zatrudniać Ukraińców