Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Podatek od zakupów w sieci? Brytyjski rząd rozważa pomysł

Podatek od zakupów w sieci? Brytyjski rząd rozważa pomysł
Celem nowego podatku jest umożliwienie stacjonarnym sklepom konkurowanie z gigantami online. (Fot. Getty Images)
Brytyjski minister finansów Rishi Sunak rozważa opodatkowanie zakupów dokonywanych przez internet - donosi dziennik 'Daily Telegraph'. Według źródeł gazety, rządowi urzędnicy opracowują już stosowny projekt, próbując określić, jakie usługi i produkty będą objęte nowym podatkiem.
Reklama
Reklama

Jak ocenia "Daily Telegraph", ministerstwo nie po raz pierwszy rozważa wprowadzenie podatku od sprzedaży online. "Amazon tax", jak nazywają go media, ma być zadośćuczynieniem dla handlarzy stacjonarnych, którzy borykają się z większą liczbą opłat, co utrudnia im konkurowanie z firmami w sieci.

Źródła dziennika wskazują, że w rzeczywistości może chodzić o nawet dwa dodatkowe podatki. Jeden ukierunkowany byłby na sprzedaż w sieci (Online Sales Tax), a drugi - na dostawy zakupów do domów (Consumer Deliveries Tax). 

Według ekspertów, wątpliwe jest, aby Rishi Sunak ogłosił nowy podatek podczas prezentacji budżetu 27 października. Prawdopodonie nastąpi to najwcześniej wiosną, ponieważ prace nad stosowną ustawą wciąż są na początkowym etapie. 

Brytyjski rząd wielokrotnie sugerował, że sklepy online odnotowały rekordowe zyski w czasie lockdownu. W tym samym czasie stacjonarne sklepy pozostawały zamknięte, co zmusiło wiele z nich do ogłoszenia bankructwa.

Pomysł na nowy podatek dla sprzedaży online po raz pierwszy zasugerował Philip Hammond, gdy pełnił funkcję ministra finansów. Proponował on wówczas podatek w wysokości 2 proc., co miało wygenerować rocznie dla budżetu nawet £2 mld.

Czytaj więcej:

Unijny "raj podatkowy" jednak podniesie CIT dla dużych firm

Irlandia planuje w budżecie na 2022 r. wzrost wydatków i spadek deficytu

Francja: Zdjęcia satelitarne pomogą wykryć nieuczciwych podatników

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.04.2024
    GBP 5.0812 złEUR 4.3353 złUSD 4.0741 złCHF 4.4777 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama