Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Opozycyjna Partia Pracy zapowiada renacjonalizację kolei po 30 latach

Opozycyjna Partia Pracy zapowiada renacjonalizację kolei po 30 latach
Partia Pracy zamierza powołać publiczną spółkę Great British Railways, która ma rozwiązać większość problemów kolei. (Fot. Getty Images)
Brytyjska opozycyjna Partia Pracy zapowiedziała, że po dojściu do władzy, co najprawdopodobniej nastąpi w drugiej połowie tego roku, dokona renacjonalizacji kolei. Koleje w Wielkiej Brytanii zostały sprywatyzowane w połowie lat 90. XX wieku.
Reklama
Reklama

Wprawdzie w przedstawionym przez laburzystów projekcie słowo "nacjonalizacja" się nie pojawia, ale w praktyce do tego się to sprowadza. Partia Pracy zamierza powołać publiczną spółkę Great British Railways (GBR), która będzie przejmować świadczenie usług kolejowych od prywatnych firm, w miarę jak ich obecnie obowiązujące licencje i kontrakty będą wygasać.

W ten sposób rząd nie będzie musiał wykładać pieniędzy na ich wykupienie. Całość procesu renacjonalizacji powinna zakończyć się w ciągu pięciu lat, czyli w czasie pierwszej kadencji przyszłego rządu laburzystów.

GBR zajmowałaby się świadczeniem usług i ustalaniem rozkładów jazdy, a docelowo przejęłaby odpowiedzialność za utrzymanie i ulepszanie infrastruktury kolejowej od operatora sieci, Network Rail. Partia Pracy szacuje, że jej reformy pozwolą na zaoszczędzenie 2,2 mld funtów rocznie.

Obecnie brytyjską kolej obsługuje kilkanaście prywatnych firm. (Fot. Getty Images)

Wskutek przeprowadzonej w połowie lat 90. prywatyzacji firmy British Rail, obsługę połączeń kolejowych w Wielkiej Brytanii przejęło kilkanaście prywatnych firm. Po uzyskaniu licencji na świadczenie usług na danym obszarze, otrzymywały one kontrakty, zwykle kilkuletnie.

Jednak ten system jest coraz mocniej krytykowany - wskazuje się, że efektem tego jest niepotrzebne rozdrobnienie sieci, słaba koordynacja połączeń pomiędzy poszczególnymi przewoźnikami, ich słabość finansowa, co uwidoczniło się np. w czasie pandemii Covid-19, gdy drastycznie spadła liczba pasażerów.

Dodatkowo w ciągu ostatnich dwóch lat pasażerowie narzekają na częste, przeprowadzane prawie co miesiąc, strajki.

Strajki kolei mają miejsce na Wyspach coraz częściej... (Fot. Getty Images)

"Dzięki odważnym reformom Partii Pracy koleje publiczne będą skupione wyłącznie na zapewnianiu usług pasażerom i będą rozliczane z dostarczania niezawodnych, bezpiecznych, wydajnych, dostępnych, przystępnych cenowo i wysokiej jakości usług. Szczegółowe plany Partii Pracy przywrócą nasze koleje na właściwe tory; podnosząc standardy dla pasażerów, obniżając koszty dla podatników, napędzając wzrost gospodarczy i wprawiając Wielką Brytanię w ruch" - oświadczyła Louise Haigh, odpowiedniczka ministra transportu w laburzystowskim gabinecie cieni.

Partia Pracy ma od wielu miesięcy ok. 20 punktów procentowych przewagi nad rządzącą od 14 lat Partią Konserwatywną i wszystko wskazuje, że po wyborach do Izby Gmin, które odbędą się w drugiej połowie tego roku, powróci do władzy.

Czytaj więcej:

Bilety kolejowe w systemie "tap-in" i "tap-out" będą testowane na 90 kolejnych stacjach w Anglii

Brytyjscy posłowie: Szybka kolej HS2 oferuje za mało korzyści w stosunku do kosztów

Oto podlondyńskie miasteczko z najgorszą stacją kolejową. Tylko 20% usług kursuje tu punktualnie

Liczba osób podróżujących pociągami w UK może się niemal podwoić do 2050 r.

Anglia: Od 3 marca wzrosły ceny biletów kolejowych. Jak kupić je możliwie najtaniej?

Połączenia kolejowe z Liverpool Street będą latem wstrzymane na 16 dni

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama