Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Earned income taxed twice as heavily as capital gains for some in UK, study finds

Earned income taxed twice as heavily as capital gains for some in UK, study finds
Podniesienie stawek podatku od zysków kapitałowych do takich samych poziomów jak podatek od zarobków mogłoby przynieść fiskusowi dodatkowe 10 mld GBP. (Fot. Getty Images)
A graduate earning £35,000 a year pays almost double the average tax of someone with the same income from rent on property, according to a study of inequality in the UK tax system.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Połączenie obciążeń finansowych w postaci podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne sprawia, że osoby na etacie płacą znacznie wyższe kwoty podatku niż te, które korzystają z niższych stawek podatku od zysków kapitałowych (CGT), od dochodów z nieruchomości i akcji - wynika z badania przeprowadzonego przez ośrodek analityczny Intergenerational Foundation.

W osobnym przykładzie, który również dobrze ilustruje przepaść między starszymi osobami, które czerpią dochody z nieruchomości i akcji, a tymi, którzy utrzymują się z pensji z pracy, wykazano, że osoba uzyskująca 60 000 funtów rocznie w formie zysków kapitałowych lub dywidend płaci niższy podatek niż osoba w wieku między 16. a 64. rokiem życia pracująca na etacie i zarabiająca 35 000 funtów.

Opierając się na analizie danych HMRC, wspomniana wyżej fundacja stwierdziła, że podniesienie stawek CGT do tego samego poziomu, co stawek od uzyskanego dochodu, przyniosłoby co najmniej 10 miliardów funtów rocznie, pozwalając rządowi na obniżenie stawek podatkowych w każdym progu podatku dochodowego o co najmniej 1,25 punktu procentowego.

W ostatnich latach wzrosła dynamika apeli o zrównanie stawek podatku od kapitału i zatrudnienia. Ostatnie sondaże potwierdziły poparcie dla takiego rozwiązania w całym środowisku politycznym - 61% jego respondentów popiera taką reformę.

Office of Tax Simplification (Urząd ds. uproszczenia systemu podatkowego) stwierdził, że system podatkowy byłby lepiej zorganizowany, gdyby stawki CGT i podatku dochodowego były do siebie bardziej zbliżone. Stwierdzono, że podniesienie CGT do poziomu podatku dochodowego przyniosłoby wpływy do budżetu w wysokości 14 mld GBP.

Były konserwatywny kanclerz Nigel Lawson ustalił stawki CGT na tym samym poziomie co podatek dochodowy jeszcze w 1988 roku. Od czasu jego urzędowania zyski kapitałowe wzrosły 16-krotnie z poniżej 5 mld funtów rocznie do około 80 mld funtów w roku finansowym 2020-21, ale kwota podatku pobieranego od zysków kapitałowych wzrosła tylko trzykrotnie do około 15 mld funtów.

Podatnicy opodatkowani wyższą stawką, zarabiający ponad 50 000 funtów rocznie, płacą 42% od każdego dodatkowego funta zarobionego dzięki pracy, ale płacą tylko 20% od zysków z akcji i 28% od zysków z nieruchomości.

Z kolei osoby płacące standardową stawkę podatku, do których zalicza się większość podatników w wieku powyżej 65 lat, płacą jedynie 18% od zysków z nieruchomości, 10% od zysków z akcji i 20% od dochodów z wynajmu.

Autorzy raportu stwierdzili, że obecny system umożliwia obchodzenie prawa podatkowego w znacznym stopniu przez osoby uzyskujące dochody z zysków kapitałowych, które mogą płynnie wykazywać swoje dochody, aby mieć pewność, że na przestrzeni kilku lat nie przekroczą one progu podatkowego.

Większe obciążenie podatkowe wśród młodszych pracowników i osób o niższych dochodach dodatkowo utrwala nierówności między pokoleniami i wewnątrz nich.

Według raportu, przywileje podatkowe przysługujące osobom uzyskującym pasywne dochody w UK są ponadto nazbyt hojne, biorąc pod uwagę standardy europejskie. "Dla przykładu, w Niemczech roczna kwota wolna od podatku wynosi tylko 1000 euro, a wszystkie zyski kapitałowe są opodatkowane stawką 26,38%, podczas gdy we Francji dochody pasywne są opodatkowane stawką 30-34%" - podano.

Czytaj więcej:

UK z rekordową nadwyżką budżetową po styczniowych wpływach z podatków

Partia Pracy chce wyższych podatków dla zagranicznych nabywców nieruchomości w UK

Brytyjska gospodarka jest słaba. Prawie nic nie urosła od czterech lat

Unikanie podatków kosztuje świat $472 mld rocznie. UK i Holandia na liście "głównych winowajców"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement