Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

NHS: Pacjenci stomatologii muszą płacić za prywatne wizyty

NHS: Pacjenci stomatologii muszą płacić za prywatne wizyty
Dentyści nie są w stanie przyjmować tylu pacjentów, co przed wybuchem pandemii. (Fot. Getty Images)
Niektórzy pacjenci stomatologiczni NHS są proszeni o opłacanie prywatnych wizyt, 'jeśli chcą leczenia'; podczas gdy inni muszą czekać na wizytę nawet przez dwa lata - wynika z raportu Healthwatch England, niezależnego organu nadzorującego system opieki zdrowotnej w Anglii.
Reklama
Reklama

Od października do grudnia ubiegłego roku z Healthwatch England skontaktowały się setki osób, które narzekały na problemy z leczeniem stomatologicznym w ramach publicznej służby zdrowia.

Jednemu pacjentowi zasugerowano, aby zapłacił 1 700 funtów za zabieg, który w ramach NHS kosztował zaledwie 60 funtów. Innych poinformowano, że szanse na skuteczne leczenie znacznie by wzrosły, gdyby umówili się na prywatną wizytę.

Kolejny pacjent usłyszał, aby używał pilnika do paznokci w celu poradzenia sobie ze złamanym zębem; innym polecono "zakup dentystycznych zestawów naprawczych i leczenie uzębienia na własną rękę".

Zdaniem Roberta Francisa z Healthwatch England, pandemia koronawirusa jedynie "uwydatniła narastający od lat kryzys w stomatologii NHS, a teraz popycha go do punktu krytycznego".

"Najczęstszym problemem raportowanym przez pacjentów jest brak terminów wizyt u dentysty w ramach NHS. Niektórzy musieli czekać na zabieg nawet dwa lata" - wskazano w analizie.

Sektor dentystyczny w Wielkiej Brytanii poważnie ucierpiał na skutek pandemii - przez dystans społeczny i środki ochrony osobistej dentyści nie są w stanie przyjmować tylu pacjentów, ilu mieli do tej pory. Branża boryka się też z ogromnymi zaległościami, które powstały przez wiele tygodni lockdownu w zeszłym roku.

Brytyjskie Towarzystwo Stomatologiczne podało, że w ubiegłym roku przeprowadzono 20 milionów mniej zabiegów stomatologicznych niż w 2019 roku.

Czytaj więcej:

Problemy dentystów w Anglii. "Ciężko leczyć pacjentów"

Walia: Plombowanie zębów dopiero w 2021 r.?

NHS: Lista oczekujących na leczenie najdłuższa w historii

Anglia: Pierwszy od dekad spadek przeżywalności pacjentów chorych na raka

Raport: Pacjenci onkologiczni z niewystarczającą opieką przez Covid-19

WHO: Katastrofalny wpływ pandemii na opiekę nad chorymi na raka

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.04.2024
    GBP 5.0509 złEUR 4.3190 złUSD 4.0346 złCHF 4.4259 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama