Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mężczyzna dowiedział się, że nie jest Brytyjczykiem po 42 latach pobytu w UK

Mężczyzna dowiedział się, że nie jest Brytyjczykiem po 42 latach pobytu w UK
Nelson Shardey przez lata sądził, że z formalnego punktu widzenia jest Brytyjczykiem. (Fot. screenshot/BBC)
74-letni emeryt pochodzący z Ghany, który mieszka w UK od prawie 50 lat, będzie musiał odczekać jeszcze dziesięć lat, zanim Home Office pozwoli mu na osiedlenie się w tym kraju na stałe - czytamy na stronie internetowej serwisu BBC.
Reklama
Reklama

Nelson Shardey, z miasta Wallasey w dystrykcie Wirral, przez wiele lat sądził, że formalnie jest Brytyjczykiem. Dowiedział się jednak, że tak nie jest dopiero w 2019 roku i pomimo płacenia podatków przez całe swoje dorosłe życie, teraz musi zapłacić tysiące funtów za pobyt w UK i możliwość korzystania z NHS.

Emerytowany kioskarz, pan Shardey, po raz pierwszy przybył do UK w 1977 roku, aby podjąć studia w zakresie księgowości, na podstawie wizy studenckiej, która jednocześnie uprawniała go do podjęcia pracy. Po zamachu stanu w rodzinnej Ghanie jego rodzina nie mogła już wysyłać mu pieniędzy na czesne.

Mężczyzna podejmował prace w wielu różnych miejscach, m.in. przy wypieku chleba Mother's Pride i ciastek Kipling's Cakes w pobliżu Southampton, a także w firmie Bendick's Chocolate w Winchester, i nikt nigdy nie kwestionował jego prawa do życia i pracy w UK.

Ożenił się z Brytyjką i przeprowadził do miasta Wallasey, by prowadzić własny biznes - kiosk z gazetami o nazwie Nelson's News. Po rozpadzie tego małżeństwa ożenił się z inną Brytyjką, z którą miał dwóch synów, Jacoba i Aarona.

Swoim synom powtarzał, by "pilnie się uczyli, znaleźli dobrą pracę i pracowali na własny rachunek", co sprawiło, że obaj ukończyli studia, a następnie rozpoczęli karierę jako pracownicy naukowi i specjaliści ds. public relations.

W 2007 r. otrzymał od policji nagrodę za odwagę po pokonaniu złodzieja, który zaatakował kuriera kijem bejsbolowym.

Shardey podkreślił, że nigdy nie zdecydował się na wyjazd z Wielkiej Brytanii, ponieważ nie odczuwał takiej potrzeby i uważał ten kraj za swój dom. Jednak w 2019 r., kiedy złożył wniosek o wydanie paszportu, aby móc udać się do Ghany po śmierci matki, otrzymał informację, że nie jest Brytyjczykiem. Ministerstwo spraw wewnętrznych uznało, że nie ma on prawa przebywać w UK.

Urzędnicy poradzili mu, by złożył wniosek o możliwość skorzystania z procedury osiedlenia się na 10 lat. Przez te 10 lat koszty związane z pobytem w UK wyniosą około 7 000 funtów, a dalsze 10 500 funtów będzie kosztować dostęp do NHS w tym samym okresie.

"Nie stać mnie na zapłacenie żadnej z tych kwot" - przyznał Shardey, który leczy się na raka prostaty. "Zmuszanie mnie do takiego rozwiązania jest karą i w żaden sposób nie jest sprawiedliwe" - dodał.

Kiedy dwa lata temu próbował przedłużyć swoje prawo pobytu w UK przez internet, wypełnił niewłaściwy formularz. Spowodowało to, że mająca trwać 10 lat procedura musiała zostać rozpoczęta od nowa w 2023 roku. W rezultacie pan Shardey nie będzie mógł na stałe zamieszkać w UK, dopóki nie skończy 84 lat.

Z pomocą Nicoli Burgess, prawniczki z Greater Manchester Immigration Aid Unit (GMIAU), Shardey pozwał Home Office do sądu.

Jego pozew - który jego synowie próbują sfinansować poprzez crowdfunding - dotyczy tego, że Home Office powinno było potraktować go wyjątkowo ze względu na długość jego pobytu w UK, a także ze względu na jego nagrodę za odwagę i służbę na rzecz lokalnej społeczności.

Home Office odmówiło komentarza na temat toczącej się sprawy sądowej.

Czytaj więcej:

Skandal w Home Office. Urzędnik próbował "sprzedać" prawo pobytu w UK

Brytyjskie MSW "zgubiło" 3,5 tys. azylantów. Mieli być wysłani do Rwandy

    Komentarze
    • Edi
      20 maja, 17:13

      faktycznie duzo tych podatkow zaplacil jako kioskarz

    • Kongo
      20 maja, 19:18

      Na wizie studenckiej nie można pracować, teraz i kiedyś .Pan Nelson przyjechał z matką nielegalnie do UK .Otrzymal pomoc ponieważ rozpoczął naukę, ale nigdy nie starali się z matką zlegalizowac pobyt wiedząc że mogą być deportowani .Jeśli nie ma paszportu lub certyfikatu urodzenia to jak mu się wydawało że jest Brytyjczykiem ??Podobna historia spotkała córkie Włoszki mieszkałącejne w uk .Nigdy nie aplikowała o rezydenta lub naturalizację. Nie ma znaczenia jak długo jest w uk ,złamał prawo i powinien zostać deportowany .

    • Ali
      21 maja, 05:04

      Skoro jest nielegalnie to dzieci też nie mają prawa do pobytu w uk ponieważ rodzice musza posiadać rezydenta lub prawo do pobytu. Oznacz to że dzieci nie mają prawa do pomocy i też podlegają deportacji a dokumenty powinny być cofnięte związku z oszustwem i wprowadzaniem instytucji państwowej w błąd. Ile takich cwaniaków jest w Londynie ?

    • Janosik
      21 maja, 05:21

      Osoba nielegalnie przebywającą nie ma prawa do pozwu a instytucja pomagająca mu może sama mieć kłopoty z prawem ,na podstawie ustawy małej deportacji tzn osoby lub instytucje pomagające nielegalnym emigrantom mogą być ukarane grzywna lub kara więzienia. Gość to kłamca, nie wiedział!! ,to po co w 2023 aplikował o pozostanie w uk .Tak jest jak się zatrdnia bez dokumentów osoby. Kłamca i oszust wyłudził kasę i świadczenie medyczne .....

    • Przemko
      21 maja, 07:59

      Buhahah. Nielegalnie pracował na wizie studenckiej, nielegalnie przebywał po jej wygaśnięciu, a teraz przy pomocy lewackich prawoczłowiekowców pozywa rząd. Paradne!

    • Karolina Derpinska
      21 maja, 08:09

      typowy artykuł pod publiczkę jakie to Home Office jest źle. Serio facet mieszkał tyle lat w Uk i nie sprawdził jaki jest jego status? Prawo imigracyjne sie zmieniło i tak kiedys wszystkie procedury były łatwiejsze ale wciaz żeby zostać brytyjczykiem trzeba bylo zlozyc wniosek it. To tylko i wyłącznie jego wina i zaniedbanie.
      Wydaje mi sie tez ze on dobrze wiedział, ze jego status jest nieustalony ale po co sie dowiadywać i płacić pracownikom za pomoc w aplikacjach.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama