Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

London transport: Call for ban of 'floating' bus stops

London transport: Call for ban of 'floating' bus stops
Mieszkańcy Londynu uważają, że przystanki autobusowe powinny znajdować się na chodniku, a nie na środku jezdni... (Fot. Getty Images)
Campaigners have called for a ban of so-called floating bus stops in London. The design, which has a cycle lane between the stop and the pavement, is intended to allow bus passengers to get on and off safely while cyclists can keep moving.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wprowadzenie "pływających przystanków" było związane z poszerzającą się siecią ścieżek rowerowych w Londynie. Projekt miał umożliwić pasażerom bezpieczne wsiadanie i wysiadanie z autobusu, podczas gdy rowerzyści wciąż mogli się poruszać po wyznaczonych ścieżkach.

Transport for London (TfL), który sfinansował 160 przystanków, twierdzi, że prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń przez pieszego w tych miejscach jest "bardzo niskie". Tymczasem w latach 2020-2022 aż 623 osoby zostały potrącone przez rower, przechodząc do lub z autobusu przez ścieżkę rowerową.

W najgorszej sytuacji są osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, które nie czują się bezpiecznie na takich przystankach.

Dlatego Krajowa Federacja Niewidomych Wielkiej Brytanii (NFB) przygotowała w tej sprawie specjalną petycję, która została podpisana przez ponad 270 organizacji i zostanie później przekazana na Downing Street. "Te projekty nie są bezpieczne i należy je pilnie wstrzymać" – napisano.

Na swoich kanałach społecznościowych NFB pokazuje filmiki, na których widać do jakich niebezpiecznych sytuacji dochodzi na "pływających przystankach".

W zeszłym miesiącu burmistrz Londynu Sadiq Khan  wyjaśnił BBC, że podczas jego drugiej kadencji zainstalowano tego typu przystanki, ponieważ "nieproporcjonalna liczba rowerzystów odniosła obrażenia i śmierć w wyniku wypadków autobusowych".

"Wzywamy do przeprojektowania pasów rowerowych wokół przystanków autobusowych, tak aby autobus mógł podjeżdżać bezpośrednio na chodnik, aby osoby niewidome i niedowidzące mogły wsiąść do autobusu bezpośrednio, bez konieczności przechodzenia lub wchodzenia na ścieżkę rowerową" – wyjaśniła Sarah Gayton, koordynatorka kampanii NFB.

Christina Calderato, dyrektor ds. strategii i polityki transportowej TfL, zapewniła, że przeprowadzono obszerny przegląd bezpieczeństwa.

"Nasza analiza sugeruje, że obwodnice przystanków autobusowych nie doprowadziły do ​​zmniejszenia korzystania z tych przystanków przez starszych lub niepełnosprawnych klientów. Jakiekolwiek wstrzymanie tego programu zagroziłoby pracom, który podejmujemy, aby poprawić bezpieczeństwo rowerowe w Londynie i zachęcić więcej osób do korzystania z roweru" - dodała.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement