Football Europa League: Still undefeated Bayer and Atalanta in final

Bayer Leverkusen grał wczoraj z AS Romą niezwykle efektownie i skutecznie. (Fot. Getty Images)
Bayer Leverkusen and Atalanta Bergamo will play in the Europa League final in Dublin on May 22. 'Aptekar' extended their series of unbeaten matches to 49, drawing with AS Roma 2-2 (they won the aggregate 4-2), while the Italian club confidently defeated Olympique Marseille 3-0 (4-1 on aggregate).

Bayer, który ma już zapewniony tytuł mistrza Niemiec, grał wczoraj jak zwykle szybko i efektownie, ale długo był wyjątkowo nieskuteczny. W dogodnych okazjach albo "Aptekarze" uderzali niecelnie, albo świetnie spisywał się w bramce reprezentant Serbii Mile Svilar.

Dwa błędy w defensywie - niepotrzebny faul kapitana Jonathana Taha i zagranie ręką Czecha Adama Hlozka - spowodowały, że Roma wyrównała stan dwumeczu, bo dwa rzuty karne wykorzystał Argentyńczyk Leandro Paredes (43. i 66.). Jednak później to obrońca gości Gianluca Mancini zagrał pechowo, bo twarzą skierował piłkę do własnej bramki (82.).

Po raz kolejny gospodarze uratowali remis w doliczonym czasie, kiedy Szwajcar Granit Xhaka zagrał prostopadle do Josipa Stanisica, a Chorwat wykorzystał sytuację sam na sam. To 16. w tym sezonie gol Bayeru po 90. minucie, a 11. na wagę remisu lub zwycięstwa.

Ostatniej porażki "Aptekarze" doznali niemal rok temu - 27 maja 2023 w kolejce kończącej poprzedni sezon niemieckiej ekstraklasy (0:3 z VfL Bochum).

Zalewski pojawił się na boisku w 21. minucie, zastępując kontuzjowanego Leonardo Spinazzolę.

Znacznie bardziej jednostronne było spotkanie w Bergamo, gdzie Atalanta pewnie wygrała po golach Nigeryjczyka Ademoli Lookmana (30.), Matteo Ruggeriego (52.) i Malijczyka El Bilala Toure (90+5.). W przeciwieństwie do Bayeru gospodarze nie są jeszcze pewni miejsca w kolejnej edycji Ligi Mistrzów, które zagwarantowaliby sobie zwyciężając w finale w stolicy Irlandii.