Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Do Europy trafia afrykańskie kakao ze sfałszowanymi certyfikatami pochodzenia

Do Europy trafia afrykańskie kakao ze sfałszowanymi certyfikatami pochodzenia
Kakao staje się towarem, którego jest coraz mniej... (Fot. Getty Images)
Firmy wysyłające kakao do Europy łamią przepisy Unii Europejskiej, sprzedając ziarna z wylesionych terenów Liberii. W celu ukrycia tych praktyk oznaczają kakao jako pochodzące z sąsiedniego Wybrzeża Kości Słoniowej.
Reklama
Reklama

Popyt na ziarna kakaowe na całym świecie gwałtownie rośnie od końca ubiegłego roku, windując ceny ziarna i czekolady. Jednak zanim ziarna te zostaną przekształcone w czekoladę, przechodzą długą drogę od słabo opłacanych rolników, przez pośredników, hurtowników po detalistów.

Sektor ten przez długi czas był nieprzejrzysty, co miało jedną poważną konsekwencję - tysiące hektarów lasów zostało wyciętych, aby zrobić miejsce dla plantacji kakao. A wycinanie drzew pod jego uprawę jest niezgodne z przyjętym przez UE w 2023 roku rozporządzeniem o przeciwdziałaniu wylesianiu, które w znacznym stopniu dotknęło Liberię.

(Fot. Getty Images)

Inicjatywa na rzecz Rozwoju Społeczności i Ochrony Lasów (IDEF), organizacja pozarządowa z Wybrzeża Kości Słoniowej, chce wprowadzenia przejrzystych systemów identyfikacji pochodzenia ziaren kakao, przypominając, że obecne zostały stworzone przez firmy produkujące czekoladę i są przez nie kontrolowane. Przedstawiciel IDEF Bakary Traore twierdzi, że są one nie tylko nieprzejrzyste, ale także szkodliwe.

"Przemysł kakaowy zobowiązał się do zaprzestania wylesiania, ale (rezultaty) naszego dochodzenia pokazują, że nadal tak się nie dzieje. Rozporządzenie UE w sprawie wylesiania stanowi historyczną okazję, aby w końcu dotrzymać tego zobowiązania" - wyjaśnia Traore.

(Fot. Getty Images)

Rozporządzenie UE w sprawie wylesiania, przyjęte w czerwcu 2023 roku, ma na celu zniechęcenie do importu produktów z wylesionych i zdegradowanych gruntów. Prawo, które wejdzie w życie w grudniu 2024 roku, czyni nielegalnym import i sprzedaż ziaren kakaowych zebranych po 2020 roku z terenów wylesionych w celu utworzenia plantacji.

"Wiele firm twierdzi, że działa na rzecz zrównoważonego rozwoju kakao, ale nasze dochodzenie dowodzi, że rzeczywistość na miejscu bardzo różni się od tej, którą pokazują duże kampanie PR skierowane do europejskich konsumentów. W rzeczywistości wielkie firmy obawiają się utraty dostępu do taniego kakao. Bardzo dobrze radzą sobie z nieefektywnym systemem, który był używany do tej pory i powoduje jedynie ubóstwo milionów producentów. Tak dalej być nie może" - podsumował Traore.

Największym na świecie producentem kakao jest Wybrzeże Kości Słoniowej. W przeciwieństwie do swego sąsiada Liberia jest bardzo skromnym uczestnikiem tego rynku, produkuje jedynie około 10 tys. ton ziarna kakao rocznie. Ale ta produkcja daje pracę około 40 tys. drobnych rolników.

Czytaj więcej:

Uprawy kawy i kakao zagrożone przez spadek liczby owadów

Cena kakao bije rekordy. Skutki El Niño uderzają w konsumentów na całym świecie

Kakao jest obecnie droższe od miedzi. Ceny czekolady pójdą w górę

Wybrzeże Kości Słoniowej, największy producent ziarna kakaowego, podnosi jego cenę o 50 proc.

    Komentarze
    • Matt Londonist
      11 maja, 14:40

      A nie lepiej zacząć- co nie trafia z Afryki do EU ?

    • Czytelnik anonimowy
      11 maja, 15:24

      CIA at its best

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 22.05.2024
    GBP 4.9950 złEUR 4.2575 złUSD 3.9243 złCHF 4.2994 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama