Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

A study conducted in 72 countries has proven that using Facebook does not harm the psyche

A study conducted in 72 countries has proven that using Facebook does not harm the psyche
Social media nie są tak szkodliwe, jak sądzono? (Fot. PAP/EPA)
Many countries, including the UK, are considering legislation to protect social media users from the psychological damage they can cause. The censored one was especially the Meta concern, the owner of Facebook and Instagram. However, scientists from the Oxford Internet Institute have not found any evidence of the harmful effects of social media.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Naukowcy z Oxford Internet Institute (OII) w swoim badaniu przeanalizowali, jak zmieniało się samopoczucie mieszkańców 72 krajów w miarę wzrostu popularności Facebooka.

"Zadaliśmy sobie pytanie, jak zmienia się dobrostan mieszkańców tych państw pod wpływem coraz większego nasycenia życia mediami społecznościowymi. Powszechnie uważa się, że jest to szkodliwe dla dobrego samopoczucia. Ale dane, które zebraliśmy i przeanalizowaliśmy, nie wykazały, że tak jest w istocie" - przekazał w BBC prof. Andrew Przybylski, szef Oxford Internet Institute.

Założony w 2004 roku Facebook na zawsze zmienił sposób komunikacji między ludźmi. (Fot. Getty Images)

W badaniu wykorzystano dostarczone przez Facebooka zbiorcze dane na temat wzrostu liczby użytkowników w każdym kraju w latach 2008-2019 z podziałem na dwie grupy wiekowe: 13-34 i powyżej 35 lat. Zespół OII porównał te dane z danymi dotyczącymi jakości samopoczucia prawie miliona osób, zebranymi przez Instytut Gallupa w ramach Gallup World Poll Survey

Już poprzednie badania prowadzone przez prof. Przybylskiego wykazały niewielki związek między korzystaniem z technologii przez nastolatków a problemami ze zdrowiem psychicznym. Nowy raport dotyczył jednak ogólnego wpływu korzystania z Facebooka na całą populację danego kraju. 

Wyniki nie uwzględniały więc grup szczególnie wrażliwych, dlatego - jak przyznaje prof. Przybylski - negatywny wpływ na małe społeczności użytkowników mógł pozostać niezauważony, jeśli rekompensował go pozytywny wpływ na inne grupy. Nie analizowano również zagrożeń związanych z konkretnymi rodzajami treści, np. materiałami promującymi samookaleczanie.

Prof. Przybylski nie ukrywa jednak, że aby precyzyjnie odpowiedzieć na pytania dotyczące wpływu mediów społecznościowych, badacze potrzebują lepszego dostępu do danych od firm technologicznych.

Wiele krajów zaostrza legislację, aby chronić użytkowników sieci przed nienawiścią w social mediach. (Fot. Getty Images)

"Mamy w kwestii mediów społecznościowych sytuację, w której garstka ludzi krzyczy: wilk! Ale tak naprawdę nie mamy danych, nie mamy materiałów potrzebnych do zbudowania wykrywacza wilków" - stwierdził naukowiec.

Brytyjska ustawa o bezpieczeństwie w sieci (OSB) jest na końcowym etapie prac legislacyjnych. Została stworzona z myślą o ochronie ludzi przed szkodami wynikającymi z korzystania z internetu. Jej autorzy priorytetowo traktują ochronę dzieci. 

Czytaj więcej:

Francja: Parlament chce zakazać najmłodszym dostępu do mediów społecznościowych

Sąd: Facebook przez 10 lat naruszał prywatność użytkowników w Holandii

Lloyds Bank: Social media "dzikim zachodem" dla internetowych oszustw zakupowych

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement