Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Austria: Pracownicy z krajów UE powinni mieć dostęp do tych samych zasiłków co Austriacy

Austria: Pracownicy z krajów UE powinni mieć dostęp do tych samych zasiłków co Austriacy
Przedstawiciele Polski, Czech, Chorwacji, Rumunii, Słowenii i Słowacji oskarżali rząd Austrii o dyskryminację w wypłacaniyu benefitów. (Fot. Getty Images)
Zdaniem rzecznika generalnego TSUE Jeana Richarda de la Toura, indeksacja zasiłku rodzinnego i przywilejów podatkowych przyznawanych przez Austrię pracownikom, których dzieci zamieszkują na stałe w innym państwie członkowskim, jest sprzeczna z prawem Unii.
Reklama
Reklama

"Pracownicy pochodzący z innych państw członkowskich powinni móc korzystać w Austrii z takich samych zasiłków i przywilejów podatkowych co pracownicy austriaccy, niezależnie od miejsca zamieszkania ich dzieci, ponieważ na równi z nimi przyczyniają się do finansowania austriackiego systemu socjalnego i podatkowego" - stwierdził wczoraj w opublikowanej opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Od 1 stycznia 2019 r., Austria dostosowuje wobec pracowników, których dzieci zamieszkują na stałe w innym państwie członkowskim, zryczałtowaną wysokość zasiłku rodzinnego oraz różnych przywilejów podatkowych - w górę lub w dół - w zależności od ogólnego poziomu cen w konkretnych państwach członkowskich.

Komisja Europejska, popierana przez Polskę, Czechy, Chorwację, Rumunię, Słowenię i Słowację uznała, że wprowadzone rozróżnienie i wynikające z niego nierówne traktowanie, zwłaszcza pracowników migrujących, jest sprzeczne z prawem Unii i wniosła do Trybunału Sprawiedliwości o stwierdzenie uchybienia przez Austrię zobowiązaniom państwa członkowskiego.

W przedłożonej wczoraj opinii, rzecznik generalny Jean Richard de La Tour zaproponował Trybunałowi uwzględnienie skargi Komisji oraz stwierdził, że mechanizm dostosowania zasiłków rodzinnych, dodatkowej premii rodzinnej, ulgi podatkowej dla osoby samodzielnie prowadzącej gospodarstwo domowe, ulgi podatkowej dla rodzica samotnie wychowującego dziecko i ulgi podatkowej z tytułu świadczeń alimentacyjnych mający zastosowanie do pracowników migrujących, których dzieci zamieszkują na stałe w innym państwie członkowskim, jest sprzeczny z prawem Unii.

"Na gruncie prawa Unii jest bowiem bezdyskusyjne, że świadczenia rodzinne, takie jak austriacki zasiłek rodzinny i ulga podatkowa na dziecko pozostające na utrzymaniu, nie mogą podlegać jakimkolwiek obniżkom ani zmianom z powodu tego, że członkowie rodziny uprawnionego do niej pracownika zamieszkują w innym państwie członkowskim. Ustalenie wysokości tych świadczeń w zależności od miejsca zamieszkania członków rodziny stanowi naruszenie prawa do swobodnego przemieszczania się zagwarantowanego obywatelom Unii" - można przeczytać w opinii rzecznika Trybunału.

Czytaj więcej:

"The Telegraph": Zbyt duża liczba imigrantów z UE w UK. Jaki jest ich wpływ na kraj?

Holandia: Ofiary "afery zasiłkowej" domagają się zwrotu pieniędzy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama