Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Alarmująco słabo egzekwuje się zakaz prowadzenia pojazdów wobec kierowców z UK w Irlandii

Alarmująco słabo egzekwuje się zakaz prowadzenia pojazdów wobec kierowców z UK w Irlandii
Wielu kierowców posiadających zakaz prowadzenia pojazdów w UK, nadal swobodnie jeździ po Irlandii. (Fot. Getty Images)
Portal Independent.ie podał, że mniej niż jeden na trzy przypadki 'wzajemnego uznawania' zakazów prowadzenia pojazdów z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej został zatwierdzony przez irlandzkie sądy w ciągu ostatnich czterech lat.
Reklama
Reklama

Organizacje zaangażowane w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach zaapelowały do rządu o pilne dokonanie przeglądu przepisów gwarantujących, że kierowcy pozbawieni uprawnień do prowadzenia pojazdów w UK nie będą mogli bezkarnie jeździć na terenie Irlandii.

Grupa działająca na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego - Parc podała, że zgodnie z najnowszymi statystykami urzędu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego (RSA), w latach 2020-2023 irlandzkie sądy potwierdziły łącznie 63 przypadki wzajemnego uznawania zakazów prowadzenia pojazdów.

Jednak wspomniane powyżej przypadki były to tylko część z 205 wniosków złożonych przez władze Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii o egzekwowanie zakazów prowadzenia pojazdów na terenie Irlandii.

Wzajemne uznawanie zakazów prowadzenia pojazdów między Irlandią a Wielką Brytanią zostało wprowadzone do systemu prawnego na mocy art. 40 ustawy o ruchu drogowym z 2016 roku.

Zgodnie z założeniami, w ramach przeglądu rząd rozważa wprowadzenie administracyjnej dyskwalifikacji - szybszego i prostszego systemu gwarantującego, że kierowcy objęci zakazem prowadzenia pojazdów w UK nie będą mogli poruszać się po irlandzkich drogach.

Parc zażądał pilnego przeglądu przepisów wykonawczych, które obecnie zakładają, że takie wzajemne dyskwalifikacje mogą być rozpatrywane w Irlandii wyłącznie na drodze postępowania sądowego.

W latach 2020-2023 irlandzkie sądy uznały 60 zakazów prowadzenia pojazdów z Irlandii Północnej i trzy z Anglii/Szkocji/Walii - wynika ze statystyk RSA. W tym samym okresie wpłynęło jednak 205 wniosków o wzajemne uznawanie - 25 z Wielkiej Brytanii i 180 z Irlandii Północnej.

Najniższy wskaźnik zatwierdzonych przez sądy wniosków miał miejsce w ubiegłym roku, kiedy to władze Irlandii Północnej złożyły 54 wnioski o wzajemne uznanie, ale tylko 11 z nich zostało zatwierdzonych przez irlandzkie sądy. Wiele z nich wciąż czeka na rozpatrzenie.

W wielu przypadkach dyskwalifikacja nie może być egzekwowana na terenie Irlandii, ponieważ zanim dojdzie do rozprawy w sądzie rejonowym, zakaz prowadzenia pojazdów nałożony w UK już wygasa.

Dyrektor Parc, Susan Gray, ostrzegła, że istnieją poważne obawy związane z faktem, że kierowcy posiadający zakaz prowadzenia pojazdów w UK mogą nadal swobodnie poruszać się po Irlandii.

Czytaj więcej:

Irlandia: Wznowiono kary dla landlordów, którzy nie dokonają rejestracji najmu w terminie

"Irlandia Północna pozostanie w Zjednoczonym Królestwie"

Irlandia: Od 1 maja zasiłek rodzinny będzie przysługiwał także na 18-latków

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama