Menu

"Polska na drodze do Polexitu": Kontrowersyjne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

"Polska na drodze do Polexitu": Kontrowersyjne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
"Oddanie pierwszeństwa prawu europejskiemu oznaczałoby utratę suwerenności naszego kraju" - twierdzi polski rząd. (Fot. Getty Images)
Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, są niezgodne z konstytucją. Decydując o wyższości prawa krajowego nad prawem Unii Europejskiej Polska dała wyraźny sygnał, że nie zamierza przestrzegać wartości unijnych - komentują zagraniczne media.
Reklama
Reklama

Orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego budzi poważne obawy w związku z prymatem prawa unijnego i autorytetem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przekazała Komisja Europejska.

"Komisja podtrzymuje i potwierdza podstawowe zasady porządku prawnego Unii, a mianowicie, że: prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi; wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych" - podała KE dodając, że przeanalizuje szczegółowo orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego i zdecyduje o dalszych krokach.

"Komisja nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy Traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii" - podkreślono.

"Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa, których należy przestrzegać we wszystkich państwach członkowskich. Prawa Europejczyków wynikające z traktatów muszą być chronione bez względu na to, gdzie mieszkają w Unii Europejskiej. Zadaniem Komisji Europejskiej jest czuwanie nad prawidłowym funkcjonowaniem porządku prawnego Unii i będzie ona nadal to zapewniać" - podała KE.

"W tym wyroku chodzi tylko o jedno - o zabezpieczenie skoku PiS na wolne polskie sądy i niezależnych polskich sędziów; by to na Nowogrodzkiej ustalano, jakie są w Polsce wyroki sądów" - podsumował senator Marcin Bosacki (KO) na wspólnej konferencji z innymi przedstawicielami większości senackiej.

"Wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza kurs na konfrontację z Unią i realne problemy z pozyskiwaniem środków europejskich" - ocenił z kolei wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Jego zdaniem może być to pierwszy krok w stronę wychodzenia z UE.

"Wyrok TK to nie początek sporu z UE, a jego kolejny etap i nic jakościowo tak bardzo nowego; przecież dyskusje toczą się od sześciu lat" - tłumaczył dzisiaj wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Europejskie media oceniają dzisiaj, że polski rząd daje wyraźny sygnał, że jest "na drodze do Polexitu". 

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Davide Sassoli podkreśla z kolei, że werdykt polskiego Trybunału nie może pozostać bez konsekwencji, a prymat prawa europejskiego jest bezdyskusyjny.

Czytaj więcej:

KE pozywa Polskę do TSUE "w celu ochrony niezawisłości polskich sędziów"

TSUE: Polska praktyka delegowania sędziów niezgodna z prawem UE

Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w UE

500 tys. euro dziennej kary dla Polski. Decyzja TSUE ws. Turowa

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 31.10.2024
    GBP 5.2007 złEUR 4.3530 złUSD 4.0059 złCHF 4.6296 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama