Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Stres i problemy w pracy

Stres i problemy w pracy
Jeśli uważasz, że cierpisz z powodu stresu związanego z pracą, powinieneś w tej sprawie porozmawiać z pracodawcą. (Fot.Thinkstock)
Jedna na pięć osób odczuwa stres w swoim miejscu pracy, a pół miliona osób deklaruje powstawanie chorób spowodowanych stresem. Ten artykuł wskaże na przyczyny oraz środki zaradcze w związku z tym problemem, a także podpowie, jakie są prawa pracownika.
Reklama
Reklama

Czym jest stres?

Każdy z nas ma swój próg odporności na stres, po przekroczeniu którego nie jest w stanie pracować w sposób efektywny. Osoby doświadczające stresu próbują czasem obniżyć przeżywane napięcie przy pomocy alkoholu i innych środków odurzających. Nie likwiduje to przyczyn stresu w pracy, a pogłębia tylko problemy osób nadużywających tego rodzaju substancji.

Stres nie jest chorobą, lecz może być zagrożeniem dla zdrowia pracownika oraz bezpieczeństwa pracy. Zgodnie z prawem, pracodawca musi dbać o zdrowie pracownika w czasie pracy.

Przyczyny stresu spowodowanego pracą to najczęściej:

  • utrudniony kontakt z przełożonym i/lub współpracownikami,
  • niezdolność do sprostania zbyt wysokim wymaganiom ze strony przełożonego,
  • monotonia pracy,
  • praca poniżej możliwości pracownika.

Stres może być wywołany także czynnikami, które nie są związane z wykonywaną pracą, takimi jak:

  • utrata bliskiej osoby,
  • trudności finansowe
  • choroba.

Co robić, jeśli odczuwasz dolegliwości związane ze stresem?

Jeśli uważasz, że cierpisz z powodu stresu związanego z pracą, powinieneś w tej sprawie porozmawiać z pracodawcą. Sposób, w jaki stawisz temu czoła będzie zależał od rodzaju dolegliwości spowodowanych stresem. Na przykład:

  • Jeżeli obciążenie pracą jest zbyt duże, abyś mógł sobie poradzić, możesz oświadczyć, że nie chcesz pracować dłużej niż 48 godzin w tygodniu oraz nalegać na wprowadzenie minimalnych przerw. Jeśli natomiast masz dziecko w wieku poniżej 6 lat lub niepełnosprawne dziecko w wieku poniżej 18 lat, masz prawo ubiegać się o  ruchomy czas pracy, a pracodawca jest zobligowany do rozpatrzenia Twojej sprawy
  • Jeśli nie masz wystarczającej kontroli nad pracą, powinieneś poprosić o większą swobodę w podejmowaniu decyzji
  • Jeżeli nie otrzymujesz dostatecznego wsparcia ze strony pracodawcy, wnieś prośbę o poprawę komunikacji wewnątrz firmy. Jeżeli odpowiednia liczba osób z załogi zgłosi problemy komunikacyjne, wówczas być może pracodawca stworzy komisję doradczą (znaną jako works council)
  • Jeżeli słabe relacje międzyludzkie wpływają na efektywność Twojej pracy poszukaj informacji w poradniku dla pracowników (Staff Handbook) o zastraszaniu oraz nękaniu w miejscu pracy
  • Jeśli nie jesteś pewien swojej roli w miejscu pracy lub zakresu obowiązków, poproś pracodawcę o sprecyzowanie, czego się od ciebie wymaga
  • Jeżeli uważasz zmiany w miejscu pracy za stresogenne, poproś o dodatkowe konsultacje z pracodawcą zanim zapadną konkretne decyzje

Powinieneś także porozmawiać z pracodawcą jeżeli odczuwany stres nie jest związany z miejscem pracy. Być może przełożony będzie mógł zaoferować formę pomocy (np. zmniejszy czasowo zakres obowiązków, udzieli urlopu okolicznościowego), ułatwiającą rozwiązanie problemów w życiu osobistym.

Stres może być powodowany celowo lub przypadkowo poprzez praktyki zastraszania w miejscu pracy. Jeżeli zachowania te mają podłoże seksualne, religijne, rasowe lub powiązane z Twoją niepełnosprawnością, to masz prawo do działań prawnych w każdym z podanych przypadków. 

Jak sobie radzić ze stresem?

Nie wszystkie przyczyny stresu w pracy udaje się wyeliminować. Pozostaje wtedy ograniczyć poziom odczuwanego stresu poprzez stosowanie technik i strategii radzenia sobie w trudnych sytuacjach, na przykład:

  1. Asertywna komunikacja, czyli umiejętność wyrażania swoich uczuć, chęci, opinii w jasny, klarowny  sposób, bez poczucia dyskomfortu czy niewygody, a jednocześnie respektując prawa i potrzeby innych ludzi.
  2. Zmiana podejścia do stresujących sytuacji, czyi zmiana sposobu myślenia na bardziej pozytywny oraz rezygnacja z negatywnego roztrząsania tego, co może się wydarzyć w przyszłości.
  3. Zarządzanie czasem - pozwala na nabycie umiejętności wyznaczania celów, ustalania hierarchii zadań i przeznaczania na nie czasu. 
  4. Relaksacja - warto nauczyć się technik, które pozwolą na rozluźnianie mięśni, koncentrowaniesię na własnym oddechu oraz wyobrażaniu sobie stanu przyjemności.
     

Rozwiązywanie sporu w pracy, a eliminowanie stresu

Jeżeli pracodawca nie jest w stanie lub jest niechętny, aby usunąć przyczynę Twojego stresu, możesz postąpić zgodnie z procedurą składania skarg przedstawioną w Twojej umowie o pracę lub poradniku pracy w danej firmie. Jeśli w Twoim miejscu pracy istnieje przedstawiciel ds. zdrowia oraz bezpieczeństwa, to może on towarzyszyć Ci na spotkaniu z przełożonym.

Jeżeli pracodawca zaoferuje Ci możliwość zażegnania sporu (np. kierując Cię do specjalisty ds. ochrony zdrowia w miejscu pracy), powinieneś ją zaakceptować, chyba że istnieją poważne powody, aby tego nie czynić.

Jeśli nie możesz rozwiązać sporu na drodze procedury składania skarg i nie jest możliwa dalsza praca w sposób, w jaki wymaga od Ciebie Twój pracodawca, możesz ubiegać się o konstruktywne zwolnienie z pracy (ze względu na niesprawiedliwe warunki pracy), o ile w dalszym ciągu decydujesz się na odejście z pracy. Jednakże, konstruktywne zwolnienie z pracy może być trudne do umotywowania, tak więc jest istotne, aby uzyskać poradę ze strony wykwalifikowanego prawnika lub innej osoby posiadającej odpowiednia kompetencje.

Gdzie uzyskać pomoc?

Urząd The Advisory, Conciliation and Arbitration Service (Acas) oferuje bezpłatne, poufne oraz bezstronne porady na temat wszelkich zagadnień związanych z zatrudnieniem. Możesz zadzwonić do Acas pod numerem: 0300 123 1100.

Twoje lokalne biuro doradztwa obywatelom Citizens Advice Bureau (CAB) może również zapewnić darmowe oraz bezstronne porady. Swoje lokalne biuro CAB znajdziesz w książce telefonicznej lub w Internecie.

    Komentarze
    • Wektora
      12 stycznia 2015, 08:45

      Witam, Warto zacząć działać! Pół roku temu byłam najbardziej zestresowaną osobą. Szukałam sposobu by odnaleźć chęci do działania i spokój. Wyzwania w pracy i w domu z mężem, wprowadzały mnie w stan rozdrażnienia, nie miałam czasu na siłownię, a jestem młodą mamą. Potrzebowałam czegoś co pozwoli mi normalnie funkcjonować a przede wszystkim uspokoi. Ostatnio biorę Nervocalm i widzę efekty, więc może warto spróbować. Ma specjalnie dwukierunkowe działanie, aby móc normalnie i spokojnie funkcjonować.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama