Centra bankowe w pigułce. Czym są i gdzie je znaleźć?
Czym dokładnie są centra bankowe?
Banking hubs to odpowiedź Wielkiej Brytanii na wzrost liczby zamykanych oddziałów placówek bankowych. Zamiast konieczności utrzymywania całego oddziału, poszczególne banki mogą wspólnie utrzymywać jeden obiekt dla wszystkich swoich klientów.
Centra bankowe są miejscem, w którym społeczności z mniej zaludnionych regionów mogą korzystać zarówno z usług bankowości osobistej, jak i tej biznesowej. Oferują one możliwość wpłaty bądź wypłaty środków, a także umożliwiają zrealizowanie czeku.
Na miejscu w wyznaczone dni i o wyznaczonych godzinach dostępni będą przedstawiciele poszczególnych banków. Zaoferują oni pomoc związaną z bardziej złożonymi usługami - np. tymi, które związane są z emeryturami czy kredytem hipotecznym.
Kto jest właścicielem banking hubs?
Właścicielem każdego centrum bankowego jest spółka Cash Access UK, która w całości jest finansowana przez wszystkie duże komercyjne sieci bankowe w Wielkiej Brytanii.
Same lokale są z kolei prowadzone przez firmę Post Office. Stąd ich nazwa - Post Office Banking Hub.
Ile centrów bankowych już funkcjonuje?
Do dziś w kraju utworzono 7 wspólnych placówek bankowych, ale docelowo ma być ich 68. Powstaną one wyłącznie w miejscach, w których dostęp do gotówki jest zagrożony - np. z uwagi na brak bankomatów.
Aktualną listę multibankowych placówek można znaleźć na oficjalnej stronie Banking Hubs.
Jakie banki oferują swoje usługi w ramach Post Office Banking Hub?
Na liście banków, które świadczą usługi finansowe w tego rodzaju placówkach znajdują się:
- Bank of Ireland
- Barclays
- Bank of Scotland
- Danske bank
- Halifax
- HSBC
- Lloyds Bank
- Nationwide
- NatWest
- Royal Bank of Scotland
- Santander
- TSB
- Ulster Bank
- Virgin Money
Należy pamiętać, że przedstawiciele poszczególnych banków będą obecni w placówkach wyłącznie w wybrane dni i o wybranych godzinach.
Brytyjczycy nie potrafią poprowadzić porządnie jednej placówki banku a co dopiero hub! Idea świetna ale czy tak na prawdę rozwiąże problem nie stwarzając kolejnych problemów? Lloyds we wtorek a NatWest w środę? Serio?
To jest cofanie się do przeszłości nie wydajemi się że ograniczenie punktów i zrobienie kilku mniejszych to jest dobre rozwiązanie bo wtedy nic znów niebedzie pod reka ani wygodni.