Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Powstały słuchawki, które oczyszczają powietrze ze smogu!

Powstały słuchawki, które oczyszczają powietrze ze smogu!
Czy takie słuchawki się przyjmą?... (Fot. Dyson.com)
Ludzie mieszkający w miastach są nieustannie narażeni na zanieczyszczone powietrze i hałas. Ciekawy pomysł na chronienie się przed tymi niekorzystnymi czynnikami znalazła firma Dyson. Znany producent odkurzaczy i wentylatorów wprowadza na rynek słuchawki, które nie tylko redukują szum, ale mają też wbudowany osobisty oczyszczacz powietrza.
Reklama
Reklama

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, aż 9 na 10 osób na świecie oddycha powietrzem, które nie spełnia ustalonych przez tę organizację norm czystości. I choć w czasie pandemii w miastach spadło stężenie dwutlenku azotu, to gdy tylko skończyły się obostrzenia, nie tylko szybko wróciło do poprzedniego poziomu, lecz nawet w wielu miastach jest jeszcze wyższe.

Zagrożenia powodowane przez hałas też są powszechne. Na długotrwały, przekraczający normy WHO hałas narażony jest co piąty Europejczyk, czyli około 100 milionów ludzi.

Swój wkład w ochronę przed tymi szkodliwymi czynnikami chce mieć też firma Dyson, która specjalizuje się w urządzeniach wykorzystujących przepływ powietrza - odkurzaczy, wentylatorów i oczyszczaczy. Po sześciu latach prac nad projektem i stworzeniu 500 prototypów, jej inżynierowie zaprezentowali właśnie słuchawki z osobistym oczyszczaczem powietrza. Urządzenie chroni więc przed smogiem, a także, dzięki aktywnej redukcji szumu, przed nadmiernym hałasem.

"Zanieczyszczenie powietrza dotyka nas wszędzie: w domach, w szkole, w pracy i podczas podróży. Dyson Zone oczyszcza powietrze, którym oddychamy, będąc w ruchu. W przeciwieństwie do masek, dzięki zastosowaniu wysokowydajnych filtrów i dwóch zminiaturyzowanych pompek powietrza zapewnia strumień świeżego powietrza, nie dotykając twarzy" – tłumaczy Jake Dyson, główny inżynier firmy, w prezentacji nowych słuchawek.

Prace nad projektem oczyszczacza powietrza, który można na sobie nosić, rozpoczęły się w 2016 roku, dopiero rok później zrodził się pomysł, by urządzenie zintegrować ze słuchawkami z redukcją szumu. Kolejnym krokiem milowym było umieszczenia filtrów powietrza w nausznikach. W końcu pozostało dopracować ergonomię i rozkład masy, a także zoptymalizować wydajność urządzenia.

Ostatecznie powstał produkt jedyny w swoim rodzaju. Chyba wstrzelił się we właściwy moment, bo największą barierę, zasłonięcie twarzy, z konieczności przełamaliśmy.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.05.2024
GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama