Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy odkryli najstarszy przypadek ludożerstwa

Naukowcy odkryli najstarszy przypadek ludożerstwa
Niektórzy nasi przodkowie zjadali się nawzajem... (Fot. Getty Images)
Briana Pobiner, paleoantropolożka z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian Institution, postanowiła ponownie przebadać szczątki hominidów znalezionych wiele lat temu w Kenii. Na jednym z piszczeli, datowanym na prawie 1,5 miliona lat, znalazła ślady wskazujące na to, że noga została odcięta ostrym narzędziem, a potem była krojona. To najstarszy znany przypadek ludożerstwa...
Reklama
Reklama

"Zebrane przez nas informacje świadczą o tym, że hominidy prawdopodobnie zjadały inne hominidy co najmniej 1,45 miliona lat temu. Istnieje wiele innych przykładów, że przedstawiciele różnych gatunków z ludzkiego drzewa ewolucyjnego zjadali się nawzajem, ale nasze odkrycie sugeruje, że nasi prehistoryczni krewni zjadali się nawzajem o wiele wcześniej niż nam się wydawało" - stwierdziła w rozmowie z serwisem "Eureka Alert" Briana Pobiner.

Wspomniane przez nią odkrycie to piszczel hominida sprzed 1,45 mln lat, który zamieszkiwał na obszarze dzisiejszej Kenii. Kość naznaczona jest dziwnymi rysami, które nie są śladami zębów zwierząt. Palmer przypuszczała, że to ślady ostrych narzędzi i aby to potwierdzić, przeprowadziła szczegółową analizy 3D uszkodzeń piszczeli, a do tego wykorzystała wyniki eksperymentów na kościach robionych przez patologów.

Wyniki badania, które opublikowano w "Scientific Reports", dowodzą, że rysy powstały w wyniku użycia kamiennych narzędzi. Wszystko wskazuje na to, że najpierw nogę odcięto, a potem oddzielono mięso od kości, jak to się robi podczas przygotowania jedzenia.

Naukowcy odnajdują coraz więcej interesujących faktów z życia pierwszych hominidów... (Fot. Getty Images)

Nie wiadomo natomiast, z jakiego gatunku pochodził osobnik, który został zjedzony. Piszczel, która pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego Nairobii, została naukowo opisana tuż po jej odkryciu na początku lat 70. Wówczas zidentyfikowano ją jako należącą do gatunku Australopithecus boisei. W latach 90. uznano ją za szczątek Homo erectus, ale potem archeolodzy i antropolodzy stwierdzili, że nie mają wystarczających danych, aby określić gatunek hominida, do którego należała.

Briana Pobiner dokonała swego odkrycia, badając kość, która od dziesięcioleci znajdowała się w zbiorach muzealnych. Niewykluczone więc, że takich skamieniałości jest więcej, czekają tylko na odczytanie zapisanej w nich historii.

"Można dokonać wielu niesamowitych odkryć, wracając do kolekcji muzealnych i znów przyglądając się skamieniałościom. Nie wszystko da się zobaczyć za pierwszym razem. Potrzeba naukowców zadających różne pytania i dysponujących różnymi technikami, by stale poszerzać naszą wiedzę o świecie" - zachęca Pobiner.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.05.2024
GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama