Menu

Czym jest "kortyzolowa twarz" i jak obniżyć poziom hormonu stresu?

Czym jest "kortyzolowa twarz" i jak obniżyć poziom hormonu stresu?
Nadmiar hormonu stresu w organizmie może mieć negatywny wpływ na kondycję i strukturę skóry. (Fot. Getty Images)
Na TikToku zapanowała nowa obsesja. W znanym z kreowania rozmaitych trendów serwisie od pewnego czasu pojawiają się liczne posty przestrzegające przed zjawiskiem zwanym 'kortyzolową twarzą'. Według użytkowników platformy nadmiar zwanego hormonem stresu hormonu wywołuje nieestetyczne obrzęki w okolicy twarzy i szyi. Specjaliści omawiają przyczyny tej przypadłości oraz radzą, jak jej zapobiec.
Reklama
Reklama

"Czy twoje policzki i podbródek są opuchnięte? Jeśli tak, zapewne masz kortyzolową twarz" – możemy usłyszeć w licznych nagraniach publikowanych na TikToku. Kanapowi spece od urody zdrowia od pewnego czasu prześcigają się w stawianiu diagnoz osobom, które zmagają się z niepokojącymi obrzękami w okolicy twarzy. Ich zdaniem przyczyna leży w nadmiarze kortyzolu w organizmie.

Zbyt wysoki poziom hormonu stresu może w istocie prowadzić do poważnych zaburzeń – m.in. zespołu Cushinga. Przypadłość ta występuje jednak rzadko i to głównie u osób, które przez długi czas przyjmowały leki sterydowe.

Okazuje się, że intuicja nie zawiodła użytkowników TikToka. "Pacjenci często zgłaszają się, aby omówić nagły przyrost masy ciała, zastanawiając się, czy powodem są zaburzenia hormonalne. Wzmożone odkładanie się tłuszczu na policzkach oraz w okolicy ramion i szyi może wynikać ze zwiększonej produkcji kortyzolu lub nadprodukcji ACTH, hormonu wydzielanego w przysadce mózgowej, który reguluje wytwarzanie kortyzolu w nadnerczach. Nadprodukcja kortyzolu w istocie powiązana jest z przybieraniem na wadze" – wyjaśnia w rozmowie z magazynem "Vogue" ginekolożka i endokrynolożka, dr Petra Algenstaedt.

Specjalistka podkreśla, że nadmiar hormonu stresu w organizmie może mieć także negatywny wpływ na kondycję i strukturę skóry. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

"Skóra staje się znacznie cieńsza, mogą też występować niewielkie podskórne wylewy. Zwiększona ilość kortyzolu prowadzi również do zaburzeń cyklu menstruacyjnego i wahań nastroju, a w dłuższej perspektywie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę i osteoporozę" – przestrzega dr Algenstaedt.

@theworkoutwitch

cortisol face—high cortisol can silently change the way your face looks, without you even noticing 🥹 release stress & stored trauma in 30 days 🔗 on profile ✨ #traumarelease #stressrelease #cortisol #cortisollevels #hormoneimbalance #stressrelief

♬ Otra Vez - ProdMarvin

Ekspertka dodaje jednak, że omawiane symptomy dotykają ludzi borykających się z przewlekłymi zaburzeniami endokrynologicznymi.

Jeśli zatem niepokoją nas objawy wskazujące na zbyt wysoki poziom kortyzolu, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Warto również na co dzień starać się zredukować poziom stresu.

Dr Algenstaedt sugeruje, by w tym celu zadbać o regularną aktywność fizyczną i odpowiednią ilość snu oraz stosować zbilansowaną dietę, bazującą na nieprzetworzonych produktach. Pomocne okażą się też medytacja wraz z innymi technikami relaksacyjnymi i rezygnacja z używek.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.12.2024
GBP 5.1264 złEUR 4.2572 złUSD 4.1002 złCHF 4.5801 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama