Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Z Warszawy do Londynu: Połączenia lotnicze między Polską a Wielką Brytanią

Z Warszawy do Londynu: Połączenia lotnicze między Polską a Wielką Brytanią
W 2019 roku na trasie Warszawa-Londyn przewieziono ponad 1,7 miliona pasażerów, czyniąc ją jedną z najpopularniejszych tras lotniczych między Polską a Wielką Brytanią. (Fot. Pixabay)
Ruch lotniczy między Polską a Wielką Brytanią stopniowo rośnie w ciągu ostatniej dekady, napędzany rosnącą turystyką, więziami biznesowymi oraz dużą polską diasporą w Wielkiej Brytanii. Jednak bezpośrednie opcje lotów wciąż pozostają stosunkowo ograniczone w porównaniu z popytem.

Obecnie istnieją bezpośrednie loty Warszawa Londyn na lotniska Heathrow i Gatwick, obsługiwane przez British Airways, PLL LOT oraz kilka niskokosztowych przewoźników, takich jak Wizzair i Ryanair.

Polskie miasta, jak Kraków, Gdańsk i Wrocław, mają również pewne bezpośrednie połączenia z Londynem i regionalnymi portami lotniczymi w Wielkiej Brytanii. Jednak wielu pasażerów wciąż musi przesiadać się na inne europejskie huby, takie jak Frankfurt, Amsterdam czy Stambuł, aby dotrzeć do miejsca docelowego.

Liczby pasażerskie i popularne trasy

Rosnąca liczba pasażerów na tych trasach stanowi wyzwanie dla lotnisk i linii lotniczych, które muszą sprostać rosnącemu popytowi na połączenia. Niektóre porty lotnicze, jak Lotnisko Chopina w Warszawie, rozbudowują infrastrukturę i zwiększają przepustowość, aby pomieścić więcej lotów i pasażerów.

Linie lotnicze również dostosowują swoją ofertę, dodając nowe połączenia i zwiększając częstotliwość lotów na popularnych trasach.

W 2019 roku na trasie Warszawa-Londyn przewieziono ponad 1,7 miliona pasażerów, czyniąc ją jedną z najpopularniejszych tras lotniczych między Polską a Wielką Brytanią. Loty z Krakowa do Londynu przewiozły około 900 tys. pasażerów, a z Gdańska 450 tys. Trasy z Warszawy do Glasgow, Birmingham i Manchester również należą do popularnych kierunków.

Lotniska w Wielkiej Brytanii oferują szereg połączeń do miast w Polsce.
(Fot. Pixabay)

Porty lotnicze pełniące rolę węzłów przesiadkowych

Heathrow i Gatwick w Londynie są największymi portami lotniczymi łączącymi Polskę z Wielką Brytanią i obsługującymi zarówno trasy bezpośrednie, jak i z przesiadkami. Lotnisko Chopina w Warszawie jest głównym portem lotniczym po stronie polskiej odprawiającym większość ruchu do UK.

Lotniska w Glasgow, Manchesterze i East Midlands często działają jako węzły tranzytowe dla pasażerów z Polski podróżujących na północ i do centralnej Anglii.

Linie lotnicze

Polskie Linie Lotnicze LOT są największym operatorem na połączeniach z Polski do UK. Obsługują one Warszawę, Kraków, Gdańsk, Wrocław i Rzeszów, głównie do Heathrow. 

Wizz Air ma najwięcej tras z Polski do regionalnych miast brytyjskich, zwłaszcza z Warszawy i Gdańska.

Ryanair jest silny na trasach Polska-Londyn oraz między Polską a Szkocją i Irlandią Północną.

British Airways, easyJet i Jet2.com są innymi głównymi graczami na rynku.

Narodowy przewoźnik Brytyjczyków jest jednym z głównych graczy na rynku połączeń europejskich. (Fot. Pixabay)

Znaczenie bezpośrednich połączeń dla turystyki i biznesu

Wielka Brytania jest domem dla około 800 tysięcy Polaków, stanowiąc jedną z największych polskich diaspor na świecie. Z drugiej strony, 1 milion Polaków odwiedzało Wielką Brytanię rocznie w celach turystycznych, a ponad 500 tysięcy Brytyjczyków podróżowało do Polski.

Zatem można stwierdzić, że poprawa bezpośredniej połączalności lotniczej będzie miała ogromne znaczenie dla zacieśniania kontaktów między obydwoma narodami. W sektorze turystycznym bezpośrednie loty uczynią podróże wygodniejszymi i bardziej przystępnymi cenowo, umożliwiając wzrost ruchu turystycznego w obu kierunkach.

Ponadto, Wielka Brytania jest jednym z największych źródeł inwestycji zagranicznych w Polsce, zwłaszcza w sektorach takich jak produkcja, usługi finansowe i nieruchomości. Bezpośrednie połączenia lotnicze ułatwią podróże służbowe, nadzór operacyjny oraz transfery personelu dla firm działających w obu krajach.

Perspektywy 

W miarę jak gospodarki Polski i Wielkiej Brytanii będą kontynuowały integrację w ramach jednolitego rynku Unii Europejskiej, popyt na bezproblemowe połączenia lotnicze będzie prawdopodobnie rósł. Nowe bezpośrednie trasy mogą otworzyć podróże między mniejszymi miastami poza stolicami, stanowiąc ekonomiczne bodźce dla gospodarek regionalnych.


 

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.04.2024
GBP 5.0509 złEUR 4.3190 złUSD 4.0346 złCHF 4.4259 zł

Sport