Kto zdobył Kryształową Kulę w biegach narciarskich w sezonie 2023/2024?

Harald Ostberg Amundsen ze swoją kryształową kulą. (Fot. ANDERS WIKLUND/TT NEWS AGENCY/AFP via Getty Images)
W sezonie 2023/2024 Pucharu Świata w biegach narciarskich narciarze z całego świata zmagali się w emocjonujących zawodach, które rozpoczęły się 24 listopada 2023 roku w malowniczym kurorcie Ruka w Finlandii. Po serii intensywnych rywalizacji sezon kulminował 17 marca 2024 roku w uroczym Falun w Szwecji. W tym artykule dowiemy się, kto został uhonorowany Kryształową Kulą.

Na stronie GGBET fani tego sportu mogą śledzić wyniki popularnych turniejów narciarskich i statystyki odrębnych zawodników.

Niespodziewany zwycięzca w klasyfikacji generalnej

Seria Pucharu Świata składała się z 15 etapów, po 36 wyścigów dla mężczyzn i kobiet, w tym 3 etapów Tour de Ski (wielodniowego wyścigu na nartach biegowych). Odbyła się również sztafeta mieszana na etapie w Goms. Klebo nie wziął udziału w wielodniowych zawodach z powodu choroby i tylko z tego powodu stracił 576 punktów.

Harald Amundsen z Norwegii wygrał klasyfikację generalną Pucharu Świata po raz pierwszy w swojej karierze, a także zdobył Małą Kryształową Kulę w wyścigu dystansowym. Amundsen wziął udział w 34 wyścigach w sezonie i stanął na podium w 10 z nich:

• 3 razy był pierwszy;
  • 3 razy zdobył srebro;
  • 4 razy zajął trzecie miejsce.

Pięciokrotny mistrz olimpijski Johannes Klebo z Norwegii wygrał Puchar Świata w sprincie po raz szósty w swojej karierze, triumfując w 9 wyścigach sprinterskich w sezonie. W trakcie sezonu świeżo upieczony zwycięzca Kuli startował we wszystkich wyścigach, pokazując, choć nie najbardziej stabilne, ale dość wysokie wyniki, a nawet wygrał Tour de Ski.

Owszem, Klebo nie wziął udziału w wielodniowym wyścigu z powodu choroby i to właśnie wtedy Amundsen był w stanie przebić się do czołówki Pucharu Świata.

Johannes Hoesflot Klaebo to pięciokrotny mistrz olimpijski. (Fot. Federico Modica/NordicFocus/Getty Images)

Co ciekawe, po raz pierwszy od siedmiu lat zwycięstwo w klasyfikacji generalnej nie przypadło Johannesowi Klebo ani Aleksandrowi Bolszunowowi, którzy naprzemiennie zajmowali pierwszą pozycję. Tak więc Amundsen nie tylko wygrał BHG, ale także przełamał wieloletni trend. Bez względu na to, co mówią, przeszedł już do historii wyścigów narciarskich, dołączając do Klebo, Bolszunowa, Sundby'ego, Northuga, Colonie i innych wybitnych sportowców

Klebo mógł wygrać Puchar Świata tylko cudem

Klebo robił co mógł, by odrobić tę nierealną różnicę i był bardzo blisko. W poprzednim systemie, gdy zwycięstwo w pojedynczym wyścigu nie było tak zdewaluowane (100 punktów przeciwko 80 za drugie miejsce, a teraz - 100 przeciwko 95), Johannes miałby zagwarantowane zwycięstwo. Ale jeszcze przed rozpoczęciem sezonu mówiło się, że teraz, aby wygrać Puchar Świata, trzeba po prostu biegać, a nie omijać wyścigi. I tak też się stało.

Klebo wygrał 16 wyścigów. Pod koniec sezonu był prawdziwym gigantem, wygrywając siedem wyścigów z rzędu. Nie tylko sprinty. Norweg był po prostu niepokonany w łyżwie, klasykach, masowych startach, wyścigach dzielonych, a nawet w maratonie. Ostatecznie Klebo przegrał z Amundsenem w klasyfikacji generalnej o zaledwie 54 punkty.

Ale bardziej wymowne są inne rankingi — nagrody pieniężne, gdzie system punktacji się nie zmienił. Tutaj Klebo jest zdeklasowany. Zarobił 80 000 franków szwajcarskich. Jest to więcej niż Amundsen, nawet biorąc pod uwagę 80 000 premii za Tour de Ski i premię za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jeśli liczyć tylko według wyścigów, Klebo wyprzedza Amundsena o 170 000 franków szwajcarskich.

Wybitne osiągnięcia kobiet w sezonie 2023/2024 Pucharu Świata

W zawodach kobiet Jessie Diggins z USA po raz drugi w karierze wygrała Wielką Kryształową Kulę i Małą Kryształową Kulę w klasyfikacji wyścigów dystansowych.

Wygrała je również w sezonie 2020/2021. Diggins stawała na podium 12 razy w tym sezonie, wygrywając sześć wyścigów, zajmując drugie miejsce w dwóch i trzecie w czterech.

Jessie Diggins z USA była niepokonana. (Fot. ANDERS WIKLUND/TT NEWS AGENCY/AFP via Getty Images)

Lynn Svan ze Szwecji wygrała Puchar Świata w klasyfikacji sprinterskiej, triumfując w pięciu wyścigach indywidualnych. To jej druga Mała Kula w karierze. Wcześniej wygrała klasyfikację sprintu w sezonie 2019/2020.