Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczycy planują utworzenie europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz

Brytyjczycy planują utworzenie europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz
Iran przejął brytyjską jednostkę Stena Imperio. (Fot. Getty Images)
Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt zapowiedział wczoraj możliwość utworzenia europejskiej misji morskiej, mającej zapewnić ochronę statków handlowych w cieśninie Omruz po piątkowym przejęciu przez irańską Gwardię Rewolucyjną tankowca Stena Impero.
Reklama
Reklama

Występując w Izbie Gmin, szef dyplomacji podkreślił swoje oburzenie zaistniałą sytuacją, określając ją mianem "rażącego" naruszenia konwencji międzynarodowych, które - w jego ocenie - sprowadzało się do wspieranego przez władze w Teheranie aktu piractwa. "Zgodnie z prawem międzynarodowym, Iran nie miał prawa do przeszkodzenia jednostce w przeprawie, a tym bardziej wejść na jej pokład" - zaznaczył.

Minister odrzucił jednocześnie irańską argumentację, że przejęcie pływającej pod brytyjską banderą Steny Impero jest odwetem za zatrzymanie przez Gibraltar irańskiego tankowca Grace 1, który przewoził ropę do Syrii, naruszając tym samym unijny reżim sankcyjny.

"Nie ma porównania między nielegalnym przejęciem przez Iran jednostki pływającej po uznawanym szlaku żeglugi, gdzie Stena Impero miała wszelkie prawo się znajdować, a egzekwowaniem unijnych sankcji wobec statku, który dobrowolnie wpłynął na wody brytyjskiego terytorium zamorskiego" - zaznaczył.

Hunt: "20 proc. światowej ropy i 25 proc. skroplonego gazu ziemnego jest transportowane tą trasą". (Fot. Getty Images)

Polityk jednocześnie ujawnił, że w ciągu ostatnich 48 godzin "odbył konstruktywne rozmowy z szeregiem państw" w sprawie utworzenia europejskiej misji morskiej, która mogłaby operować w regionie, aby zapewnić bezpieczeństwo żeglugi, zapowiadając dalsze rozmowy w tej sprawie.

"Nowa służba skupi się na ochronie swobody nawigacji, pamiętając o tym, że 20 proc. światowej ropy i 25 proc. skroplonego gazu ziemnego jest transportowane tą trasą" - podkreślił, dodając, że rząd w Londynie nie bierze pod uwagę opcji ustąpienia w tej sprawie.

"Jeśli Iran pozostanie na tej niebezpiecznej ścieżce, to musi zaakceptować, że ceną za to będzie większa obecność zachodniego wojska na wodach wzdłuż jego wybrzeża: nie dlatego, że chcemy eskalacji napięć, ale po prostu dlatego, że swoboda nawigacji (po wodach międzynarodowych) jest zasadą, której Wielka Brytania i jej sojusznicy zawsze będą bronić" - argumentował.

Hunt zaznaczył także, że rząd w Londynie będzie apelował do armatorów o wcześniejsze informowanie władz o planowanych przeprawach przez cieśninę Ormuz, co pozwoli na zapewnienie "najbezpieczniejszego sposobu przepłynięcia, co może wiązać się z pokonywaniem trasy w konwoju". Jednocześnie zaznaczył jednak, że nie ma takich możliwości, aby każda jednostka mogła liczyć na ochronę ze strony brytyjskiej marynarki wojennej.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.04.2024
    GBP 5.0812 złEUR 4.3353 złUSD 4.0741 złCHF 4.4777 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama