Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Home Office: Polacy najwolniej rejestrują się w systemie osiedleńczym

Home Office: Polacy najwolniej rejestrują się w systemie osiedleńczym
Pomimo licznych apelów, reklam w telewizji i ostrzeżeń, Polacy wciąż niechętnie legalizują swój pobyt. (Fot. Getty Images)
Polacy pozostają najwolniej rejestrującą się grupą narodową w brytyjskim systemie osiedleńczym, gwarantującym prawa obywateli przebywających w Wielkiej Brytanii po Brexicie - wynika z opublikowanych dziś oficjalnych danych Home Office.
Reklama
Reklama

Po trzech miesiącach od oficjalnego uruchomienia systemu (EU Settlement Scheme) aplikacje złożyło 909,3 tys. osób, co stanowi mniej więcej jedną czwartą wszystkich obywateli pochodzących z 27 państw członkowskich, którzy mieszkają na stałe w Wielkiej Brytanii.

Wśród nich Polacy - największa społeczność narodowa w tym kraju, z populacją szacowaną na 905 tys. osób - są największą grupą aplikantów. Polacy złożyli 154 tys. wniosków, wyprzedzając Rumunów (125,5 tys.), Włochów (106,1 tys.), Portugalczyków (80,9 tys.) i Litwinów (39,9 tys.).

Zestawiając jednak liczbę aplikacji z populacją danej narodowości w Wielkiej Brytanii, Polacy wypadają najgorzej z odsetkiem aplikujących na poziomie zaledwie 17 proc. Podobnie niski wynik zanotowali Litwini (18,56 proc.) i Francuzi (19,95 proc.).

Home Office przestrzega, aby nie zwlekać z rejestracją, bo być może potrzebne będą dodatkowe dokumenty, na których dostarczenie nie będzie już czasu. (Fot. Getty Images)

Najwyższy poziom rejestracji uzyskali dotychczas Bułgarzy (46,7 proc.), wyprzedzając niewielką społeczność austriacką (42,3 proc.) i Portugalczyków (36,1 proc.).

W przeszłości Katarzyna Zagrodniczek z polskiej organizacji pomocowej East European Resource Centre (EERC) przestrzegała przed odkładaniem rejestracji na ostatnią chwilę. Apelowała, "by starać się o ten status już teraz, aby w razie konieczności uzupełnienia dokumentacji mieć czas spokojnie to przygotować i złożyć bez niepotrzebnego dodatkowego stresu".

EERC zarządza dwoma ośrodkami wsparcia Polaków w procesie rejestracji w systemie osiedleńczym, które mieszczą się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w zachodnim Londynie oraz - we współpracy z Polish Expats Association (PEA) - w Centrali w Birmingham. Tamtejsi wykwalifikowani eksperci na miejscu i bezpłatnie pomagają wypełnić wszystkie dokumenty.

Aby uzyskać status osoby osiedlonej (ang. settled status), trzeba udowodnić, że w ostatnich pięciu latach każdego roku przebywało się na terytorium Zjednoczonego Królestwa przez co najmniej sześć miesięcy. W przeciwnym razie osoba składająca wniosek otrzyma tymczasowy status osiedlony (ang. pre-settled status), który będzie można zmienić na osiedlony po spełnieniu wymogu pięciu lat.

W procesie aplikowania konieczne jest potwierdzenie tożsamości, miejsca zamieszkania oraz braku poważnych wyroków skazujących. Z obowiązku nie zwalnia nawet posiadanie dotychczas statusu stałego rezydenta, który powinien być wymieniony na nowy status.

Nieuzyskanie w wyznaczonym terminie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej grozić będzie uznaniem dalszego pobytu takiej osoby na terytorium Wielkiej Brytanii za nielegalny.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama