Menu

Większość pracowników w UK chce pracować 4 dni w tygodniu

Większość pracowników w UK chce pracować 4 dni w tygodniu
74 proc. pracowników stwierdziło, że ​​tę samą pracę skończyłoby w ciągu czterech dni. (Fot. Getty Images)
Trzy czwarte brytyjskich pracowników chciałoby pracować cztery, a nie pięć dni w tygodniu. Większość popiera też jawność wynagrodzeń - wynika z najnowszego sondażu You Gov.
Reklama

W ankiecie, przeprowadzonej na stronie internetowej Indeed, 74 proc. pracowników stwierdziło, że ​​tę samą pracę skończyłoby w ciągu czterech, a nie jak obecnie, pięciu dni. Wśród millenialsów liczba ta wzrosła do 79 procent.

Tymczasem na Wyspach osoby zatrudnione na pełen etat pracowały w zeszłym roku średnio 42 godziny tygodniowo - prawie 2 godziny więcej niż typowy pracownik UE. Co ciekawe, pomimo dłuższego czasu pracy, Wielka Brytania była w tyle, jeśli chodzi o wydajność pracownika na godzinę. W 2017 r. zajęła pod tym względem dopiero 14. miejsce w Unii.

Brytyjczycy siedzą w pracy najdłużej, ale wcale nie są najbardziej wydajni. (Fot. Getty Images)

Zwolennicy krótszego tygodnia pracy przekonują, że za mniejszą liczbą godzin często idzie większa produktywność, a kultura oparta na wielogodzinnej pracy nie jest czymś, z czego Wielka Brytania "powinna być dumna".

YouGov zapytał też brytyjskich pracowników, czy zarobki ich kolegów i szefów powinny być jawne, jak np. w Norwegii, Szwecji i Finlandii, gdzie każdy obywatel może poznać szczegóły zeznania podatkowego innej osoby. Przejrzystość płac w stylu skandynawskim poparło 56 procent z 2 000 pracowników ankietowanych przez YouGov.

Jak zauważa "The Independent", nierówność dochodowa na Wyspach rośnie od kilku dziesięcioleci, przy czym 1 proc. gospodarstw domowych "zabiera" obecnie około 8 proc. całego brytyjskiego wynagrodzenia, w porównaniu z 3 proc. w latach siedemdziesiątych.

Średnie wynagrodzenie dyrektora generalnego jednej ze 100 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie (FTSE 100) jest obecnie 147 razy wyższe niż pensja przeciętnego pracownika.

  Komentarze
  • Sb
   4 czerwca, 19:27

   juz calkiem sie nie bedzie majkom robic

  • Kasia
   5 czerwca, 08:24

   W biurze gdzie pracuje siedzimy 8.5h dziennie pon-piatek. Nie wazne czy jest duzo pracy czy nie. W tym jest godzinny lunch ktory jest nieporozumieniem bo komu potrzeba GODZINY na zjedzenie lunchu?
   Ja bym potrzebowala dziennie 5 godzin pracy i 25min na jakis posilek i moglabym pracowac 5 dni.
   4 dni w tygodniu to dobry pomysl, moglibysmy byc bardziej wydajni i skupieni na osiagnieciu celow. Prywaciarze w UK sie na to nigdy nie zgodza.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama